Тенденцията на ръст на преките чуждестранни инвестиции /ПЧИ/ в България продължава и през 2019 г. По данни на БНБ за периода януари-октомври те възлизат на близо 953.3 милиона евро и превишават с 554 милиона тези от същия период на миналата година. Най-голям обем нетни преки инвестиции е регистриран от Холандия (422 милиона евро), Германия (233.7 милиона евро) и Великобритания (168.3 милиона евро). На пръв поглед ръстът в последните години не е толкова внушителен. Трябва да се отбележи обаче, че чуждите капитали сега се насочват предимно към индустриални производства и сектори с висока добавена стойност, които създават голяма заетост и икономически растеж, за разлика от предкризисните години, когато бе регистриран бум на чуждите инвестиции, но те бяха предимно в областта на недвижимите имоти.
Подадените заявления за сертифициране на нови инвестиционни проекти са за над 850 милиона евро, обяви по-рано през годината Българската агенция за инвестиции. Наскоро в София беше направена първа стъпка към една от най-мащабните чужди инвестиции в последно време. БАИ подписа с корейско-китайската компания „Сонго моторс“ и италианската – „Хадид холдинг“, меморандум за намерения за изграждане на завод за електрически превозни средства. Двете фирми имат желание да инвестират в България 200 млн. долара. Очаква се бъдещата инвестиция да създаде около 2000 работни места.
Годината ще се запомни и с ожесточеното съревнование за привличането на знаков инвеститор в областта на автомобилостроенето. България загуби на финалната права състезанието с Турция за нов автомобилен завод на Фолксваген. Впоследствие обаче немският автомобилен гигант спря временно проекта заради военната операция на Турция в Сирия, което отваря нова възможност пред България да се намеси в битката за този стратегически инвеститор и да предложи още по-добри условия от първоначалните.
В същото време за поредна година българските емигранти в чужбина вероятно ще се окажат най-големия инвеститор в страната. Миналата година частните банкови преводи към България възлязоха на рекордните 1.17 милиарда евро. 80% от тази сума идва от страни от Евросъюза – 833 милиона евро, а останалите 340 милиона са от трети държави с големи български общности като САЩ, Канада и Турция. Според Евростат само 4 страни от ЕС получават повече пари от емигранти – Португалия, Румъния, Полша и Хърватия.
"България днес" на 11 февруари е своеобразен културен афиш на събития, свързани с българската общност в чужбина. Ще започнем с покана за концерт в Брюксел по повод Деня на влюбените и Трифон Зарезан с участието на сопраното Анета Тодорова. Ще..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер Гроздан Караджов и представители на летищата в София, Варна, Бургас, Пловдив, Горна Оряховица,..
200 милиарда евро ще бъдат на разположение за развитието на изкуствения интелект в Европа и България трябва да се възползва максимално от тази възможност. Това заяви премиерът Росен Желязков в Париж, където взе участие в Срещата на върха по..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за..
Всички международни летища в България да бъдат оборудвани с анти-дрон системи се договориха министърът на транспорта и съобщенията и вицепремиер..
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочи индексът за възприятие на корупцията за 2024 г., публикуван от..