Един нестандартен музей отвори врати в София. В него посетителите загубват представа за реалността и се потапят в света на илюзиите. За разлика от конвенционалните музеи, където експонатите не се пипат и се пази тишина, това увлекателно и изпълнено с преживявания място напълно разрушава концепцията за музей – посетителите могат да докоснат и разгледат абсолютно всички предмети, както и да се снимат навсякъде в пространството.
Музеят на илюзиите в София е част от европейска група музеи, която е основана в Литва. Състои се от илюзии, които са свързани с оптически измами и възприемане на перспективите. Музеят цели да представи един по-богат и по-качествен метод на обучение по забавен начин – обяснява Виолета Попова от мениджърския екип.
Музеят е разделен на няколко зали: историческа зала с различни картини, зала с оптически илюзии, стая с фосфорен тапет, в която хората могат да рисуват със светлина или да оставят отпечатъка на сянката си върху стената.
Коя илюзия предизвиква най-голям интерес?
Зависи, кой от какво се интересува и от каква възрастова група е – отговаря Виолета Попова. – Но обикновено най-голям интерес предизвикват илюзиите, които са създадени на базата на абсолютното изкривяване – нещо, което е коренно различно от начина, по който хората са свикнали да се възприемат. Примерно, много високи едри мъже като застанат на илюзията със стола и ги снимаме, стават като джуджета.
Това звучи смешно, нелепо, бутафорно, но всъщност предизвиква у тях много чиста емоция на детска радост, което е един целен ефект.
Още една, разчупваща въображението илюзия, е обърната стая. Тя, както и останалите 50 експоната, привличат и малки, и големи.
Нямаме конкретна таргетирана група – отбелязва Виолета Попова. – Най-много се забавляват децата на 8-9 години и нагоре, защото те по-качествено могат да изследват някои от експонатите. От това, което видяхме досега, малките деца много се веселят, възрастните хора също, така че атмосферата е много позитивна, всичко е много естествено и забавно.
Сътрудници на музея разказват на посетителите за отделните предмети и илюзии, а също така им помагат да видят правилната перспектива и да застанат на точното място на снимане. За какво да се подготвят хората, които ще посетят Музея на илюзиите за първи път?
Индивидуалното усещане на ситуацията зависи от личната нагласа – казва Виолета Попова. - Всеки е различен, на един ще му бъде интересно едно, на друг нещо съвсем различно. Музеят не е стандартен, той не е нещо, което цели да разбуни духовете и да накара хората да изпаднат в екстаз. Става въпрос за физични, научни експерименти, които са представени по интересен начин. Нашите експонати не са нечувани и невиждани, може би някои от хората са ги срещали в Интернет или в учебниците. Но съвсем различно е да имаш хора наоколо, които да те снимат, ти да можеш да говориш с тях. Получава се нещо като групова забава, която я няма на други места.
Снимки: личен архив
Във вторник , 5 ноември, минималните температури ще са между минус 3° и 2°, в София - около минус 1°. През деня ще е слънчево, със слаб до умерен източен вятър. Максималните температури ще са от 10° до 15°, в София – около 12°. В планините ще е..
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим за новите технологии и ролята им в ежедневието на XXI век, след това ще отдадем заслуженото на..
Сърдечно поздравяваме президента Мая Санду за решителното спечелване на нов мандат за приближаване на Молдова към ЕС, въпреки огромните предизвикателства в навечерието на изборите. Това написаха от Министерството на външните работи в "Екс"...
Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика..
В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието умерен вятър от запад-северозапад...
Днес отбелязваме Международния ден на биосферните паркове, обявен по Програмата “Човекът и биосферата” на ЮНЕСКО. По този повод още през втората..