Радио България вече ви разказа за българските музиканти Теодосий Спасов и Християн Цвятков, които направиха първите музикални записи на Антарктида. Сега обръщаме поглед и към другото българско нововъведение в изследванията на Ледения континент. Изненадващо то е дело на човек, който не идва от науката.
Иглика Трифонова е журналист, която вече за пети път е част от българските експедиции на Антарктида.
„Този път съм за първи път със собствен проект – социологически, който ще изследва отношенията между хората в това специално общество, което се сформира в Антарктида. Там ще правя интервюта, ще водя дневник, по различни социологически методи ще изследвам хората – разкрива плановете си българката. – Това е научен проект към Фонда за научни изследвания на Катедрата по социология на Софийския университет. Аз съм част от екипа, който ще събере информацията, а вече при обработката й ще ми помагат колегите от катедрата по социология. Идеята е този проект е да прерасне в докторска дисертация.“
Такова социологическо изследване се прави за първи път на българската база на Антарктида, а не е известно досега социолози да са работили на Ледения континент. Що се отнася до идеята, Иглика Трифонова уточнява:
„Да, напълно моя е, защото още при първите си пътувания видях как хората доста се променят на Антарктида. Обществото, което се създава там е изключително семейно общество, за мен това е моето второ семейство толкова години вече.“
Макар че хората на базата се променят, общата атмосфера остава, както и приятелството между тях, тази семейственост се запазва, и в България те продължават да се виждат и да поддържат връзка. Това „антарктическо“ общество е устойчиво не само там, затова Иглика Трифонова решава да го проучи:
„Предмет на психологията е как хората се справят с екстремните условия, докато социологията изследва отношенията между хората и как се сформира тази общност, на какво се дължи това общество, което е успешно, което има собствени правила и което продължава да ги спазва и извън тази екстремна среда.“
На българската база „Свети Климент Охридски“ има правила – писани и неписани. Те установяват как функционира базата, как се дават дежурства, кой за какво отговаря, как трябва да се държат хората, когато излизат извън базата по работа и пр.
Как се решават конфликтите в полярната база, когато има такива и кой взима решенията при разрешаването им – това също ще се разбере от социологическото проучване на Иглика Трифонова.
28-та Българска антарктическа експедиция ще приключи окончателно през март, но Теодосий Спасов, Християн Цвятков, Иглика Трифонова и проф. Христо Пимпирев се очаква да се завърнат в България в края на февруари.
Снимки: bai-bg.weebly.com и Ася Чанева
Романът “Времеубежище” на Георги Господинов и книгата “След Европа”, в която политологът Иван Кръстев поставя въпросите как бежанската криза променя европейските общества и защо гражданите изпитват толкова силна неприязън и недоверие към..
Президентът Румен Радев, който е на официално посещение във Виетнам , изнесе лекция по повод 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете страни в Дипломатическата академия към Министерството на външните работи...
На откриващата се днес сесия на евродепутатите в Страсбург Европейският парламент отново ще призове за пълноправно членство на България и Румъния в Шенген. От съобщението за дневния ред става ясно, че ЕП ще обсъди въпроса заедно с Европейската..
Лидерът на "ДПС – Ново начало" Делян Пеевски даде заявка за премиерския пост. "Когато ние сме първа партия, аз ще направя правителство", заяви той в..
Real Estate Business Forum "Стандарти на бъдещето в средата ни на живот" ще събере днес експерти в София. Акцент в дискусиите ще е пазарът на..
Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит,..