Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В българското училище „Иван Вазов“ в Париж се провеждат изпити по български по европейската рамка

Снимка: личен архив

Българската общност във Франция отбеляза националния празник 3-ти март с тържествен прием. По покана на посланика на България Ангел Чолаков в посолството се събраха българи и приятели на България. В рамките на събитието бе обявено, че по договор, сключен със Софийския университет, българското училище  «Иван Вазов» в Париж става домакин на изпити по български език, отговарящи на европейската рамка за чуждите езици. Първата изпитна сесия ще бъде на 21 март. Тя е отворена за ученици от всички възрасти и класове от всички български неделни училища, а също и за възрастни. След успешно полагане на изпита за владеене на български език, учениците получават сертификат с безсрочна валидност.Удостоверението за степен на владеене на езика, издадено от Софийския университет, се признава в цял свят. Освен това българските висши учебни заведения могат да признаят оценката като балообразуваща за кандидат-студенти от чужбина.

Тази учебна година в БУ «Иван Вазов» в Париж учат около 100 ученици, поравно в присъствена и в дистанционна форма на обучение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

БНБ призовава държавата да води консервативна финансова политика

Растежът на националната икономика през второто тримесечие на 2025 г. се ускорява с 3,5% на годишна база. Според анализ на Българската народна банка (БНБ) от брой 3 на "Икономически преглед" основните фактори за ускорението са понижението на вноса..

публикувано на 16.10.25 в 13:50

България участва в Международния панаир на книгата във Франкфурт

Министърът на културата Мариан Бачев откри българския щанд в 77-ия Международен панаир на книгата във Франкфурт.  “От средновековните ръкописи, положили основите на нашата писмена култура, до съвременните гласове, които днес разговарят с глобалния..

публикувано на 16.10.25 в 13:45

Президентът отличи с орден най-известния българист в Китай проф. Ма Сипу

От името на държавния глава Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова връчи ордена “Св. св. Кирил и Методий“- Първа степен на професор Ма Сипу, съобщи прессекретариатът на държавния глава. Отличието е връчено на официална церемония в..

публикувано на 16.10.25 в 13:13