Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Конче от редкия вид на Пржевалски ще отпътува от Добрич за Германия по международна програма

Снимка: Овщина Добрич

Тригодишната кобила Станка, от редкия вид на Пржевалски  (Equus ferus przewalskii), скоро ще напусне Центъра за защита на природата и животните в Добрич и ще отпътува по международна развъдна програма за редки видове към германския град Карлсруе. Това съобщи директорът на зоопарка в Добрич, Християн Христов. Той допълни, че в замяна зоологическата градина ще получи европейски бизон и други ценни животни. Центърът за защита на природата и животните, както е известен още зоопаркът в града, очаква пролетта с още нови попълнения. Куна и Калиопа от седемчленното семейство на Пржевалски ще родят бебета вероятно през юни-юли. Двете муфлонки и алпаката (Vicugna pacos) също ще станат майки. По думите на директора на добричкия зоопарк, всичките около 350 обитатели от 70 вида посрещат пролетта в добро здраве. Мечоците Берна и Константин, които видимо не са свалили много килограми след зимния сън, вече се захранват с ябълки, моркови, цвекло, целина, а скоро гледачите ще добавят към менюто им риба, мед и ядки. Посетителите в зоопарка се радват на животните в големи открити пространства и засега няма специален режим за достъп с оглед на опасността от разпространение на коронавируса.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Вкусовете на есента шестват в кулинарен фестивал в София

Хладните есени вечери ни дават повод да се потопим в уютната атмосфера на софийските ресторанти и да опитаме нови вкусове, вдъхновени от световни кулинарни тенденции. Водеща италианска платформа за пътуване горещо препоръчва София през есента..

публикувано на 25.10.25 в 10:10

Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" спира работа за годишен планов ремонт

От днес започва годишният планов ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", който се очаква да продължи до началото на декември, съобщиха от атомната електроцентрала. По време на престоя ще бъде направена цялостна профилактика и техническо..

публикувано на 25.10.25 в 08:08

Спим един час повече на 26 октомври

В 04:00 ч. българско време на 26 октомври 2025 г., трябва да превъртим стрелките на часовниците с един час назад. Това означава един час повече сън, но той не елиминира стреса за организма в резултат на смяната на биологичния график – посочват..

публикувано на 25.10.25 в 08:05