С навлизането на дрон-фотографията днес не е трудно да намерим снимки на любими градски пространства от въздуха. Колко по-ценно обаче е да видим центъра на столицата през 20-те години на миналия век, сниман от самолет? Такъв кадър публикуваха неотдавна в блога "Стара София". На него е видимо „сърцето на града“ - пространството между булевардите "Цар Освободител", "Евлоги Георгиев" и "Александър I" в столицата. На фотографията можем да видим някои запазени елементи на централната градска част, които съществуват и сега. На 100 годишната снимка се вижда църквата "Св. Седмочисленици" на мястото си на ул. "Граф Игнатиев", но любимата на софиянци градинка пред нея все още я няма. Вместо нея там има ... затвор. От "Стара София" припомнят, че това са помещенията за каторжници към Черната джамия, които са разрушени през 1926 година. Емблематичното място за срещи в града „Попа“ - кръстовището между улица "Граф Игнатиев" и булевардите "Васил Левски" и "Патриарх Евтимий", трудно може да бъде разпознато върху кадъра. Там обаче се вижда къща на инж. Момчилов, позната ни като „Нотариата“ днес. Далеч от днешния си вид е и площад "Славейков", а Ректоратът на Софийския университет е представлявал само първоначален изкоп, който се вижда върху тази снимка, направена от самолет над София.
В календара на Българската православна църква са отредени и три специални дни, в които вярващите отправят молитви към Бога и раздават милостиня в памет на починалите си близки. Това са трите Задушници, които винаги се отбелязват в съботите, преди..
В една мразовита ноемврийска утрин на 1917 г., в разгара на Първата световна война, от базата край Ямбол излита цепелин L 59 към Танзания. Целта е да се доставят боеприпаси и материали на немски военни части, намиращи се в отдалечена и дива местност...
Православната ни Църква днес почита паметта на светите безсребреници и чудотворци Козма и Дамян, живели през IV век. Двамата били братя от Асирия, Мала Азия. Баща им грък езичник, починал рано; майка им Теодотия – християнка, ги утвърждавала в..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..