Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброто показа, че е „заразно“, благодарение на COVID-19

Пореден случай! Още един! И още, и още...

Тези „утвърждавания“ на болката, наречена COVID-19, слушахме до вчера. Не че и днес не пристигат съобщенията за нови положителни проби. А защото днес вече виждаме и воля да победим „аргесора с корона“. Защото болката за пореден път направи хората по-силни. И по-добри…

Положителните примери са все повече - от ръкоплясканията за медиците, рискуващи собствения си живот в полза на болните, през паричните дарения и благотворителни кампании, до големия брой доброволци, отзовавали се на призивите за помощ, заради кризата.

Бивши и настоящи студенти по медицина и специализанти поискаха да помагат във Военномедицинската академия и в Александровска болница. Цяла една клиника там – тази по очни болести, пък поиска да се включи в борбата с COVID-19 и в превенцията на разпространението му. Българското дружество по офталмология организира кампания за набиране на средства за лекарите, които са на първа линия. Над 700 негови членове - специалисти и специализанти, както и съпричастни на каузата организации, каквито са Българският лекарски съюз и „Шалом", оказват съдействие.

Дарения в размер на над 600 000 лева са получени само за ден в Александровска болница. С тях ще се купят поне 15 дихателни апарата от последно поколение. Част от апаратите се очаква да бъдат доставени в рамките на 3 седмици, а след отшумяване на пандемията ще останат собственост на болницата и ще се използват за лечение на пациенти с респираторни и други заболявания. Дарители са големи търговски компании.

Доброто доказа, че е „заразно“. Както и, че когато сме заедно, можем да се справим. И това не са „кухи“ фрази, а облечени в реални действия факти.

Епидемията активира множество дарителски и доброволчески инициативи, които освен на лекари и болници, имат за цел да помагат и на най-уязвимите към COVID-19 сред нас - възрастните хора. Вече не са „щастливи изключения“ случаите на младежи, които обгрижват баби и дядовци, като им пазаруват или им помагат в домакинството. За да не ги излагат на риска от заразата.

Други решиха да направят деня на работещите от домовете си българи и на техните деца по-смислен и забавен, осигурявайки свободно гледане на иначе платени телевизионни канали или, предлагайки им образователно съдържание, за да обогатят общата си култура и да се подготвят по-добре за училище.

Всичко това дава надежда, дава самочувствие, повдига духа! „Да се множат добрините!“ – обича да пожелава нашият народ в такива случаи! 

"Вярата е тази, която ще ни спаси" - казва в интервю за Радио България Отец Василий от столичния храм „Свето Преображение Господне“. Чуйте го ТУК .


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Росен Желязков, ГЕРБ

ГЕРБ-СДС внесе исканията си за тълкуване на разпоредби от Конституцията

Народни представители от ГЕРБ-СДС внесоха в Конституционния съд искане за тълкуване на разпоредби от основния закон на страната, предаде БТА. Депутатите искат яснота по въпроса, дали когато е изтекъл мандатът на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС), този..

публикувано на 28.11.24 в 12:10

Българите ще пътуват до Китай без визи

Китайската народна република въвежда безвизов режим за пътуващите с цел бизнес, туризъм, посещение на роднини или приятели, официални визити или транзит, притежатели на обикновени български паспорти за не повече от 30 дни. Ситуационният център на..

публикувано на 28.11.24 в 11:51

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 28

В брой 28 на предаването слушайте: За да опазим идентичността си, е необходимо да се върнем към човешките ценности – интервю с адвокат Нуредин Нурединай, представител на българското национално малцинство в Албания; Италианецът..

публикувано на 28.11.24 в 11:29