Една от мерките, предприети за ограничаването на нови случаи на заразени с коронавирус граждани, беше отмяната на всички планирани масови мероприятия. Освен музикалните състави и отделни изпълнители, с тази забрана се съобразиха и театралните трупи, като прекратиха своите представления, а театралните салони останаха празни. И все пак, почитателите на театралното изкуство не останаха задълго без любимите си постановки. Общинският театър „Възраждане“ в столицата, започна да излъчва някои знакови заглавия от репертоара си онлайн. Така на 10 март пред „публика под карантина“ и празен салон, бе изигран спектакълът на руския писател и драматург Антон Павлович Чехов „Вуйчо Ваньо“, а на 14-ти – постановката „Ало, Ало“ от Джеръми Лойд и Дейвид Крофт. Възможно ли е тези онлайн излъчвания да привлекат нова публика, която да гледа постановките и в залата, след края на извънредното положение и отварянето на театрите – попитахме актрисата Албена Павлова:
В свое интервю, председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев бе категоричен, че заплатите на артистите в този период на карантина, ще бъдат изплащани и допълни, че той ще настоява да се използват фондове, от които те да бъдат обезщетени след края на тази криза. Албена Павлова посочи, че според нея, в сегашната ситуация:
"Възрастните хора са много по-нуждаещи се. Ако някъде трябва да се гасят пожари, нека да е наистина, където е най-необходимо. В крайна сметка ние сме работещи хора и ще се справим. Рано или късно нещата ще се нормализират, а публиката ще се върне в салона. Пълен оптимист съм по отношение на това. Самочувствие ми дава това, че в София много малко билети са били върнати. Вместо това хората са се обаждали да питат, кога ще има представление, а не кога да си върнат билетите. Ние се радваме на изключителна подкрепа от публиката от години насам и не смятам, че ще се оттегли, ще ни изостави и вече няма да има нужда от театър".
Според нея, въпреки неудобствата, които създават, мерките, предприети срещу разпространението на вируса са навременни, а сформираният кризисен щаб работи с „изключителен професионализъм, дисциплина и отговорност за всички нас“. „В крайна сметка, животът ще се възстанови и потече в нормален ритъм и е въпрос на време това да са се случи. Явно обаче, сега е време малко да поспрем и да поостанем у дома“ - допълни актрисата. Паниката и масовото презапасяване, на които сме свидетели през последните дни, са първосигнални реакции, които са по-скоро излишни.
"Това, което бих посъветвала хората е да не се паникьосват, да правят каквото трябва и да спазват категорична самоизолация - категорична е актрисата. Дължим я на себе си и близките си, и без да внасям излишен драматизъм смятам, че е животоспасяваща. Другото важно нещо е да взимаме витамини, да пием чай, да почистваме повърхностите със спирт, да мием ръцете си често. Базови, прости неща, които спасяват живота ни".
Снимки: theater.bg, Емил Николов
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Преди дни в Благоевград беше представен цветен графити-стенопис, създаден във връзка със 20-ата годишнина от членството на страната ни в НАТО. Стрийт-арт творбата може да се види на ул. "Славянска" №65 и е реализирана с подкрепата на..
Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници,..