Точно в началото на Страстната седмица, в България се навършва един месец от началото на извънредното положение, обявено от парламента на 13 март.
Усетиха се и напрежения в обществено-политическия живот. Властта отправи някои противоречиви сигнали към хората, за които ярък пример е полемиката около задължителното носене на маски върху лицето. Здравният министър Кирил Ананиев издаде заповед за задължително носене на маски, часове по-късно сам се отказа от нея, а от вчера- 12 април, маските са отново задължителни. Управляващи и опозиция си размениха взаимни обвинения, свързани с ефективността на предприетите мерки, а президентът Румен Радев наложи вето върху част от текстовете в Закона за извънредното положение, определяйки го като прелюдия към „безконтролно упражняване на властта”. Горещ спор в обществото предизвика честването на Цветница и предстоящия най-голям празник - Великден. Тази година България няма да изпрати делегация до Йерусалим, за да донесе от там Благодатния огън, а ще използва частица от миналогодишния. Храмовете остават отворени за миряни, въпреки очевидния риск от разпространение на заразата. Религиозните служби са пред храмовете, а засилено полицейско присъствие следи за спазването на реда.
За един месец извънредно положение в обществото сякаш надделя разбирането, че борбата с вируса е отговорност на всеки и освен за себе си, всеки трябва да се грижи за близките и за околните.

В "България днес" на 03 ноември слушайте: 02:01 – Актуално от България и сънародниците по света 11:25 – БПЦ с мобилно приложение за вярващите 12:49 – Православен църковен календар - възпоменаваме преподобни Пимен..
Във вторник минималните температури ще са от 8 до 13°, в София ще е около 8°. През деня ще се задържи облачно на много места с валежи от дъжд, които от запад на изток ще спират. Ще духа умерен, в Дунавската равнина и Горнотракийската низина..
България ще участва в престижния песенен конкурс "Евровизия", който през 2026 г. ще отбележи своето 70-о издание. Завръщането е част от стремежа на Българската национална телевизия да популяризира българската култура и талант пред международна..
България ще участва в престижния песенен конкурс "Евровизия", който през 2026 г. ще отбележи своето 70-о издание. Завръщането е част от стремежа на..
София се сдоби с ново културно убежище. Phenomena е първият в България музей, посветен на връзката между наука и изкуство. Пространството представя..
В "България днес" на 03 ноември слушайте: 02:01 – Актуално от България и сънародниците по света 11:25 – БПЦ с мобилно..