Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Велики четвъртък Христос установява тайнството Евхаристия

4
Снимка: Дарина Григорова

На Велики четвъртък, който според някогашната еврейска традиция, започвал след залеза на предходния ден, Църквата отбелязва четири важни събития. Преди вечерята, Спасителят умива, в знак на смирение, нозете на учениците си. После, на Тайната вечеря, Той установил тайнството Евхаристия (причастие), като разчупил хляба и дал на апостолите да пият от чашата с вино с думите: "Яжте, това е Моето тяло, което за вас се преломява, за опрощение на греховете!". Той благословил и виното: „Тази чаша е Новият завет в Моята кръв, правете това за Мое възпоменание”. След вечерята, Иисус се оттеглил в Гетсиманската градина, за да се помоли на Своя Отец. Там, срещу 30 сребърника, Юда го предава на стражата, изпратена от фарисеите.

Православната ни църква отбелязва този ден с Велик маслосвет и четене на 12-те евангелия от апостолите Йоан, Матей, Марк и Лука.

На Велики четвъртък, още преди изгрев слънце се боядисват яйцата и се замесва тестото за великденските хлябове.

В древността боядисвали яйцата само в червено, с помощта на природни багрила. Те символизирали Христовата кръв и Възкресението. В наши дни великденските яйца се багрят в най-различни цветове, но православната традиция повелява, първото винаги да е в червено. Именно него християните отнасят в храма, преди богослуженията на Велики четвъртък.

Снимки: Дарина Григорова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Бележникът на Левски е вселена – разкрива многото лица на Апостола

Васил Левски е български революционер и национален герой, борил се за освобождението на България от Османската империя. Той е идеолог, основател и организатор на Вътрешната революционна организация, заради което признателните българи го наричат..

публикувано на 18.02.25 в 07:35

Църковен календар - 18 февруари 2025 г.

На 18 февруари православната църква чества свети Лъв, папа Римски и свети Агапит Изповедник, епископ Синадски. Свети Лъв, папа на Рим (440–461 г.), е известен със своето благочестие и ученост. Като истински пастир той неуморно защитавал..

публикувано на 18.02.25 в 06:00

Църковен календар – 17 февруари 2025 г.

На 17 февруари православната църква възпоменава Свети великомъченик Теодор Тирон, както и преподобни Роман Търновски. В град Амасия, в Понтийска област, по време на гоненията срещу християните при император Максимиан (286–305 г.), воин на..

публикувано на 17.02.25 в 06:00