Всички в София познаваме тази сграда, която трябваше да има формата на отворена книга с гигантски размери. Намира се на бул. „Цариградско шосе“ и е по маршрута от летището до центъра на столицата, откъдето преминава всеки, дошъл да види страната ни.
Въпреки че призрачният гигант смени собственика си няколко пъти за изминалите 30 години, хората в София и до днес я знаят като сградата на ИПК-Родина (Издателско-полиграфически комплекс - Родина).
Идеята е била държавата да построи най-голямата и модерна печатница на Балканите. Поради липса на средства проектът пропаднал и въпреки многобройните опити през последните години да се намери някакво решение, никой не успя да прекрои мащабната постройка в нещо рационално. В момента останките от сградата представляват стоманобетонна конструкция на 17 етажа, а прилежащият терен е около 60 дка.
Новият притежател на имота е д-р Михаил Тиков, бизнесмен и собственик на лечебни заведения в София и страната. Той все още не е решил какво ще бъде построено на освободения терен, но е ясно, че мястото няма да се използва за нова болница. Теренът е голям и е подходящ за офиси и в момента тече проучване на градоустройствените възможности, научаваме от електронното издание Mediapool.
През историята на тази сграда можем да прочетем и историята на дългия и нелек преход на страната ни от времето на социалистическото строителство до изграждането на днешна демократична България
През далечната 1976 г. държавата решава да построи най-голямата печатница, където да има и редакционен корпус за всички журналисти в София, начело с редакцията на вестник "Работническо дело", официоз на комунистическата партия тогава. Проектът включва два корпуса – един на девет и един на петнадесет етажа и топла връзка между тях, триетажна сграда и две нива с подземни гаражи. Върху разгърната застроена площ от 50 000 кв. е трябвало да се разположат 600 кабинета, както и плувен басейн. Строителството започва през 1982 г.
В края на 1989 г. настъпват промените, България изпада в невъзможност да погасява заемите си и градежът е замразен. Двете кули остават на груб строеж в продължение на 30 години. През 2001 г. българското правителството решава да продаде държавния имот на търг с начална цена от 7 млн. лева. Кандидати обаче не се явяват.
Две години по-късно е обявена нова процедура за приватизация. Консорциум "Обединени български вестници", в който влизат изданията "Монитор", "Виж", "Дума", "Новинар", "Меридиан мач" и "Банкеръ", тогава придобива 51% от капитала за малко над 6 млн. лв, кат плановете за недовършения корпус предвиждаха той да бъде ремонтиран и въведен в експлоатация. Това така и не стана.
През 2012 г. с кредит от Корпоративна търговска банка, която в последствие фалира, бизнесдамата Ирена Кръстева и банкерът Цветан Василев придобиват останалите 49% собственост на държавата, в които влиза тъкмо недостроеният корпус. Тогава те премахват старите сини падащи прозорци и „замразяват” постройката.
През лятото на 2018 г. предприемачът д-р Михаил Тиков купува от частен съдебен изпълнител за около 40 млн. лв. недовършената сграда на "ИПК Родина". И сега предстои контролираното ѝ взривяване. Тътенът е планиран за утрото в неделя, седмица след Възкресение. В съзнанието на всеки ще събуди различен спомен, а защо не и надежда за един по-зелен град.
Съставил: Гергана Манчева
В петък сутринта в низините и котловините ще има мъгла. От запад облачността ще започне да се увеличава. Минималните температури ще са между минус 2 и 3°, в София ще е около минус 1°. През деня от запад на изток ще има временни увеличения на облачността,..
Капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов се завърнаха в България след 430 дни в плен на йеменските хути . Плавателният съд Galaxy Leader с двамата българи на борда беше отвлечен в Червено море на 19 ноември 2023 г, малко..
В брой 36 на предаването слушайте: Каква е България в очите на италианците и как се променя отношението на италианските медии към страната ни – интервю с българката Ирина Стоилова, която е част от международния отдел на медийната корпорация Rai;..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
През нощта над източните райони облачността ще остане значителна. Над останала част от страната ще бъде ясно. На повечето места ще бъде почти тихо. Около..
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални..