Притихнали от неизвестността накъде ще поемем в живота си, правим равносметка, заричаме се да се променим – само един ден пандемията да свърши. Някои от нас обаче открай време живеят с доброто – понякога съзнателно го търсят, а друг път грабват случайността, за да направят ближния си по-щастлив. Такъв е и Васил Николов – човекът, който напоследък радва бедните деца.
Допреди седмици той запечатва с фотообектив щастливите лица на младоженците, а днес, без работа, тихо настройва старите лаптопи в тесния си хол. После ги дарява на деца, нямали късмета да си имат собствено устройство, с което да учат от дома си.
Първият лаптоп отива при второкласника Божидар от село Сива река, Свиленградско, оцеляващ със самотната си майка благодарение на заплатата й от 240 лв. Невесели са историите и на останалите деца – някои от тях сериозно болни и почти всички произхождащи от малки и бедни населени места.
“Изпращам компютри буквално в цялата страна – казва Васил Николов. – Но в тази извънредна ситуация няма как лично да ги даря, затова и използвам куриерски фирми. След това децата ми пращат снимки с лаптопите, а аз ги препращам на дарителите, за да са наясно на кого са помогнали – защото, когато видиш една усмивка, се чувстваш много удовлетворен. Децата ми пишат колко много са признателни, те благодарят сърдечно, което за мен е най-голямата награда.”
Самият благодетел се изправя пред трудни дни – като фотографи на свободна практика той и съпругата му стоят без работа от началото на извънредното положение. Засега преживяват със заделените пари. Дали защото се зарежда с положителни емоции от сватбите и фирмените събития, които снима от години, за него няма по-естествено от това да върши добрини. През м.г. например благотворително заснема бала на абитуриентите от един дом за сираци.
“Много хора ще си направят изводи в тази ситуация не само за работата, която вършат, но и като цяло за живота – разсъждава Васил Николов за днешните времена. – Според мен Covid-19 ще промени всички ни и след като отмине, ще възприемаме света по различен начин – може би ще станем по-осъзнати, по-примирени, ще мислим повече за другите. Така че коронавирусът със сигурност ще окаже и положително влияние.”
Фотографът, който до момента е подарил над 30 компютъра, отправя и един призив – да се огледаме около себе си или да потърсим в интернет групи, които се занимават с подобни каузи. „Хората със сигурност ще бъдат щастливи да помогнат”, убеден е той.
Снимки: Васил Николов
През 1920 г. една млада жена с деветмесечно бебе е поставена пред тежък житейски избор – да остане в София при своя съпруг, да замине при родителите си в Одрин или да избере установилия се в Солун брат. След два месеца на разпити, молби, писма и..
Неотдавна австрийският град Залцбург присъди най-висшето си отличие в областта на изкуството и културата на композиторката от български произход Александра Карастоянова-Херментин. И макар от десетилетия да присъства с творенията си, а в началото на..
Нуредин Нурединай произхожда от историко-географската област Го̀ра в Североизточна Албания, в която 90 % от жителите се самоопределят като българи ( Преброяване`2023 ) . В Албания най-много са българите в Кукъска Гора и Голо Бърдо..