В по-големите ни морски курорти плажовете вече са готови за летния сезон. Чакат се само туристите. Ограниченията около Covid-19 казаха своята дума и голяма част от плажната ивица по родното Черноморие е все още пуста. В някои от най-големите курорти, като „Слънчев бряг“, "Албена", Св.Св. Константин и Елена" отвориха врати първите хотели.
Това обаче категорично не е началото на туристическия сезон – коментира пред Радио Варна проф. Стоян Маринов, декан на Факултета по управление в Икономическия университет и преподавател по туризъм там. По думите му, за начало на сезона може да се смята моментът, в който пристигнат първите чуждестранни гости с автотранспорт или с чартърни полети от Западна Европа. Относно опасенията за замърсяване на морската вода, проф. Маринов уточнява, че те не засягат плажовете в курортните комплекси, които се поддържат в много добро състояние.
Въпреки това, в Бургас експерти на Регионалната здравна инспекция вече проверяват чистотата на морската вода в залива. Започнали са със „Слънчев бряг“ и констатацията им е, че до момента няма лоши води, информира в. "Труд".
Още преди месец Международното жури на Програмата „Син флаг“ удостои с престижната си награда „Син флаг“ за 2020 година 15 български плажа и едно яхтено пристанище.
Програмата „Син флаг” е доброволна сертификационна процедура за плажове и яхтени пристанища, управлявана от международната Фондация за екологично образование, в която членуват организации от над 70 държави. Самата награда „Син флаг” е най-утвърденият еко-етикет и стандарт в туризма. За да го заслужат, стопаните на плажове и марини трябва да изпълнят редица критерии за качеството на морската вода, екологичното образование, безопасността, услугите и удобствата на плажа.
През настоящата година сред над 4 500-те плажа от цял свят със „син флаг“ са и българските Албена, Аркутино, Дюни-Юг, Дюни, Созопол- Харманите, Созопол-Централен, Поморие- Изток, Несебър-Юг, Слънчев бряг-Юг, Слънчев бряг-Централен, Слънчев бряг-Север, Свети Влас-Нов, Слънчев ден, Златни пясъци, Бялата Лагуна. Единственото отличено яхтено пристанище е Марина „Диневи“.
По време на сезона и когато са отворени за обществеността плажовете и яхтените пристанища трябва да изпълняват, освен критериите на програмата „Син флаг“, и всички въведени противоепидемични мерки срещу Covid-19. Наличието на син флаг е гаранция, че плажовете и яхтените пристанища са безопасни и в съответствие с националните разпоредби, казва от българското движение "Син флаг".
В публикацията са използвани материали от Радио ВарнаВ най-югозападния ъгъл на България, високо в Огражден планина, попадаме в райско кътче от приказките – магнетичното Долене. Всеки, който дойде тук ахва от изненада, защото гледката е твърде необичайна за повечето български села – окосена..
През миналото лято Бургас и околните курортни селища са посрещнали към 600 хиляди български и чужди туристи, което е с 21% повече спрямо 2023-та. Напоследък обаче черноморският ни град се развива и като културен хъб, привличайки все повече посетители..
През зимата Котел привлича туристи с културни маршрути, заскрежени пейзажи и възможност за ски сред гънките на Стара планина. На около 4 км от центъра на възрожденския град в местността "Трите вятъра" бе изграден ски комплекс. Пистата за..
Родопската община Ардино обяви, че е започнала подготовката на кандидатурата си за участие в петото издание на инициативата на Световната организация по..
Новата екопътека над село Невша в община Ветрино (Варненска област) вече е факт – 10‑километровият маршрут, водещ до впечатляващите скални феномени..