В навечерието на Еньовден, от 19 до 21 юни, единственият обитаем остров по българското Черноморие ще приюти превръщащия се в традиционен лечебно-вълшебен фестивал на билките. Фестът ще се проведе заедно с инициативата „За едно по-чисто море“, по време на която водолази от бургаския клуб „Приятели на морето“ ще почистят морското дъно около острова.
Прясно изпечени миди на тенекия, току-що извадени от естествената островна ферма и домашна медена лимонада с мента ще посрещат гостите. Само там ще може да се опита и билкова бира, приготвена специално за случая с уханни билки от самия остров.
В духа на Еньовден, островът ще посрещне своите гости с фолклорни ритуали за здраве и плодородие, а специалисти ще „забъркват“ билкови отвари за здраве. Участниците във фестивала ще представят и собствено производство здравословни храни, домашни ястия, лечебни екстракти и мехлеми. Специално внимание се отделя на „чудото на Странджа“ – кримския чай.
От островната пещ ще се вади топъл хляб, замесен с квас и зеленчуци, а готвачите на Света Анастасия ще приготвят специално обедно меню, наситено с благоуханията на традиционни билки и подправки. Останалите изненади се пазят само за посетителите!
В дните на феста общинският кораб „Анастасия“ ще отпътува от Бургас - „Магазия 1“, в 10:00, 13:30 и 17:00 часа - в петък, а за събота и неделя са предвидени по още два курса, с начални часове 11:30 и 15:00 часа.
За потайностите на остров Света Анастасия можете да научите ТУК. А за да почувствате още по-добре чара на самотното късче земя в Черно море, изгледайте видеото "Магия сред вълните".
Снимки: Красимир Мартинов и архив
Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...
Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..
В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..