За мнозина български и чуждестранни туристи традиционната лятна ваканция на море до голяма степен беше осуетена от пандемията с Covid-19. В резултат - почиващите по българското Черноморие са много по-малко от капацитета на курортите ни. Наблюдава се обаче по-силно търсене на почивки във вилни селища и къщи за гости на места без струпване на много хора. Ето защо редица експерти в туризма заговориха, че би следвало да се възползваме от тази тенденция и да насочим вниманието към по-малко разпространените видове туризъм.
Една от тези все още недостатъчно разработени „златни мини“ е културният туризъм. Той е с потенциал да осигури, както почти целогодишна заетост, така и да разнообрази предлагането на масовия летен и зимен отдих. Освен това, културният туризъм привлича хора с високи доходи и по-широки интереси, за които да се завърнеш обогатен и с нови познания от почивка е нещо много ценно и зареждащо. А богатството от над 40 000 културни паметника от различни исторически епохи, с което България разполага, чертае добри перспективи. Седем от тези паметници - Боянската църква, Мадарският конник, Казанлъшката гробница, Ивановските скални манастири, Старият Несебър, Рилският манастир и Свещарската гробница, са част от списъка на Световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Наскоро Европейската комисия представи нова онлайн платформа за безопасно възобновяване на туризма - Re-open EU. За да помогне на хората да планират своето пътуване, тя предоставя актуална информация за границите, транспорта, ограниченията за пътуване, мерките за обществено здраве и безопасност и друга полезна информация.
Едновременно с това Комисията стартира и кампания в подкрепа на културата и културния туризъм под наслов „Културата на Европа е близо до вас“. Чрез представяне на туристически продукти, базирани на културата и културно-историческото наследство, се цели съживяването на местния туризъм и местните икономики.
Доколко ситуацията с пандемията и подетите инициативи ще повлияят за развитието на сектора на културния туризъм у нас, предстои да разберем. Но като част от по-дългосрочната европейската политика, по различни оперативни програми на страната ни са отпускани средства за реставрация и социализация на обекти на културния туризъм. Благодарение на тях нов живот за туризъм заживяха старата българска столица Плиска, раннохристиянската базилика Червената църква край Перущица, Античният културно-комуникационен комплекс „Сердика“ в София, историческият резерват „Трапезица” във Велико Търново, „Кръстатата казарма” във Видин, Римската вила „Армира“ край Ивайловград, Кремиковският манастир до София, Археологическия комплекс „Перперикон”, и много други, които също очакват да бъдат открити от български и чуждестранни гости.
Снимки: Иван Иванов, БГНЕС, ЕС, Pixabay, bulgariatravel.org
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..
Селският туризъм върви ръка за ръка с опознаване на кулинарията на дадено място. А районът на Кюстендил е златна мина в това отношение. Затова гастро туровете в тази част на България набират все по-широка популярност. Туристите посещават малки ферми..