Женска статуя, най-вероятно на жрица, откриха археолозите на Хераклея Синтика, античен град в местността Рупите край Петрич. Статуята е много добре запазена, въпреки че липсват главата и ръцете, уточни доц. д-р Людмил Вагалински - ръководител на археологическите разкопки. Пред БТА той съобщи, че находката е от 1-2 век след Христа. Най-вероятно статуята е паднала по време на голямото земетресение в края на IV век. Статуята впечатлява с детайлната си и фина изработка - много ясно личат сандалите, диплите на дрехата и т.н. Според специалистите има една особеност в облеклото, която подсказва, че тази жена може би е била жрица. Тя, освен стандартните облекла за класическите жени от древността, тя носи и една допълнителна дреха, която по начина, по който е представена, създава впечатление за кожа. Предстои статуята да бъде консервирана, реставрирана и след това експонирана, както и останалите открити до сега статуи на Хераклея Синтика.
Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..