Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Над 1 млрд. евро повече за България в новия бюджет на ЕС

В следващите 7 години България ще разчита на 29 млрд. евро

Снимка: БТА

След продължилия близо пет дена Европейски съвет в Брюксел, лидерите на Европа постигнаха споразумение по бюджета на евросъюза за следващите 7 години и по плана за възстановяване от кризата с коронавируса.

България е една от страните, които получават повече средства, с над 1 млрд. евро, в новия бюджет на ЕС, съобщи министър-председателят Бойко Борисов в профила си във Фейсбук. За първи път за страната са предвидени 200 млн. евро допълнително, които ще бъдат насочени към най-слабо развитите ни региони. Там държавата трябва да наблегне на засилването на конкурентоспособността, растежа и създаването на работни места.

Запазва се европейското финансиране за Кохезионната и Селскостопанската политика на страната ни, като за кохезионна политика са заложени 9 млрд. евро, с 800 млн. евро повече, спрямо предходната Многогодишна финансова рамка.

По Пакета „Следващо поколение ЕС“ България ще може да разчита на грантове в общ размер на 7,7 млрд. евро, по Фонда за справедлив преход са предвидени 500 млн. евро, а за защита на външната граница на ЕС - над 200 млн. евро.

Общо средствата, предвидени за България по новата Многогодишна финансова рамка и по Пакета „Следващо поколение - ЕС“, достигат 29 млрд. евро.

По отношение на целия ЕС, общият размер на Многогодишната финансовата рамка за следващите 7 години ще бъде 1 трилион и 74 млрд. евро, а общият размер на Пакета „Следващо поколение ЕС“ ще бъде 750 млрд. евро. Подробности - от кореспонденцията на Ангелина Пискова от Брюксел - ТУК


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За 10 области в Западна и Централна България има жълт код за горещини

В сряда, 13 август, минималните температури ще са от 18 до 23°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони от страната –  умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат от 32..

публикувано на 12.08.25 в 18:15

Асоциация на завършилите университет у нас се превърна в мост между България и Йордания

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р Хайдар Ибрахим Али, председател на Управителния съвет, инж. Набил Ал-Бакри, координатор на..

публикувано на 12.08.25 в 16:54

Вижте къде метеорният поток Персеиди ще се вижда най-ясно в България тази нощ

В нощта между 12 и 13 август небето над България ще поднесе едно от най-впечатляващите природни зрелища – пика на метеорния поток Персеиди. Очаква се десетки "падащи звезди" на час да осветят тъмнината – идеален момент за любителите на..

публикувано на 12.08.25 в 16:36