Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За надеждите и нерешените проблеми на българите на о. Крит

Снимка: iStock by Getty Images

Писмо, изпратено ни от председателя на Сдружението на българите на остров Крит - Петър Анастасов, насочи вниманието ни към проблемите, които срещат около 30 000 наши сънародници, избрали един от най-известните гръцки острови за свой дом. Копие от него, българинът предаде и на вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева, която бе на посещение в Гърция.

В отвореното писмо, адресирано до МВнР, българското посолство Атина и медиите, Анастасов описва нерешени от години неволи на общността, като най-важният от тях е свързан с необходимостта от разкриване на консулство в столицата на острова Ираклион. Подобна молба българите изпращат още преди пет години - през декември 2015-та, със съзнанието, че осъществяването изисква време, но не е невъзможно. Нуждата от подобна служба или от по-чести изнесени консулски дни е огромна. Пътуването до посолството ни в Атина отнема време и средства, а при необходимост от смяна на документи, чакането за изготвянето и доставката им е лукс, който не всички могат да си позволят. Според Анастасов, българите от цяла Гърция, които трябва  да подновят документите си, са принудени от посолството да чакат неоправдано дълго време, като служителите в мисията често им записват ред за след няколко месеца. Недоволството на българската общност на остров Крит е провокирано и от отношението, което получават на място.

Чрез създаденото „Сдружение на българите на остров Крит“, Анастасов се опитва да помага по всякакъв начин на нашите сънародници:

„Не бяхме много организирани, но от 5 години имаме българско сдружение, имаме 4 неделни училища в 4 града на острова, 8 учителки и обучаваме повече от 200 деца. Помагаме и на съседните острови около нас. Всичко това е свързано освен с обучението по български език и с допълнителни дейности, тъй като няма представителство на българската държава и ние се превръщаме в „майка и баща“ за всички хора, които имат нужда от някаква помощ.“

Сдружението е изцяло деполитизирано и единственото важно нещо за българите е държавата да си върши работата. За съжаление обаче и за най-обикновена услуга, често се налагат упорити настоявания.

Проблеми от друго естество също не липсват- например като този за липса на подкрепа и субсидия за сдруженията. Въпреки това, Сдружението на българите на о. Крит работи доста активно, организирайки чествания на традиционните български празници, както и Първият български събор на остров Крит през миналата година.


„С изключение на субсидията, получавана от МОН за българските неделни училища, не се води никаква политика за подпомагане на сдруженията и организациите по места. На остров Крит е пълно с организации, развиващи културна дейност, но нито от Министерството на културата, нито от Президентството проявяват някакъв интерес“ – споделя с огорчение председателят на Сдружението на българите на остров Крит и допълва, че единственото, получено до момента е кашон със стари книги от посолството.

Българите не са изцяло негативно настроени и признават, че сегашното ръководство на МВнР работи в посока разкриване на нови служби и динамизиране на работата с граждани. Те разбират, че има проблем със служителите в мисиите, които, по думите на Петър Анастасов, не изпълняват всички разпореждания, получавани от министерството. Пример за това са консулските дни на Крит, с които се заема изцяло Сдружението:

„За да обслужим около 300 души на всеки от консулски дни, отделяме от личното си време и средства няколко месеца по-рано, за да успеем“ – обяснява Анастасов с огорчение от последиците. „След края на тези дни, отделяме още около месец, за да доставим всички документи до нашите сънародници. Ние правим това, за да сме им от полза. А получаваме омраза от страна на представителите на държавата, че ги караме да работят и недоверие от гражданите, че взимаме някакво възнаграждение, за да го правим“.

Снимки: личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Александър Калчев

"Български морски флот" прави собствено разследване за случая с кораба "Вежен"

Параходство "Български морски флот" провежда собствено разследване за случая със задържания в Балтийско море кораб "Вежен". Това съобщи изпълнителният директор капитан Александър Калчев. Той представи снимки от кораба, с които по думите му се..

публикувано на 28.01.25 в 14:42

Бургас е с амбиция да бъде Европейска столица на културата през 2032 година

Бургас ще кандидатства за Европейска столица на културата през 2032 г. Като първа стъпка се учредява фондация, която да се ангажира със стратегията и подготовката за процедурата. Създаването ѝ бе одобрено от Общинския съвет днес, предаде от Бургас..

публикувано на 28.01.25 в 14:01

Софийското метро навърши 27 години

Точно преди 27 години, на днешния ден е пуснат в експлоатация първият участък от софийското метро - от “Сливница” до “Константин Величков”.  Днес столичният “Метрополитен” разполага с 52 влака по първата и втората линия и 30 по третата...

публикувано на 28.01.25 в 12:16