Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва поклонническият поход „Рилският чудотворец“

Снимка: архив

На 1 август, с литургия в столичната църква „Света София“, започва традиционният поклоннически поход „Рилският чудотворец“. За единадесета поредна година той събира стотици вярващи, готови да изминат нелекия маршрут през планините Витоша, Верила и Рила. 

Свети Йоан Рилски, небесният покровител на България, живял през Х век и основал Рилската света обител. Още тогава хората го почитали заради голямата му вяра и дарбата му да помага на хората. Наричали го земен ангел и небесен жител, а в народните предания името му е свети Иван. И до днес са живи многобройни легенди за чудесата, които извършвал.

На 18 август 946 г. св. Йоан напуснал този свят. По-късно, 34 години след успението си, той се явил на сън на свои ученици и наредил да изровят нетленното му тяло и да го пренесат в Средец (сегашната София). Там мощите му били пазени в продължение на два века, а през 1195 г. цар Асен тържествено ги пренесъл в столицата Търново. През 1496 г., по време на османското владичество, след като получили разрешение от султана, монасите от Рилския манастир върнали мощите на светеца в светата обител. 

Пътят, който днешните следовници на вярата изминават, е около 100 км. Разбира се, всеки може да достигне портите на манастира с различни превозни средства. Идеята за нелекия преход е да се съпреживеят трудностите, дръзновението и куража на монасите отпреди повече от пет века. В интервю, публикувано на сайта Софийската света митрополия, архимандрит Василий, водач на миналогодишния поход разказва, че по време на целия път, от сутрин до вечер се пеят и четат молитви и това превръща похода в жива църква, която се движи през планините.

Поклонниците завършват похода на 6 август в Рилската света обител, където взимат участие в празничната света литургия за Преображение Господне.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

За 10 области в Западна и Централна България има жълт код за горещини

В сряда, 13 август, минималните температури ще са от 18 до 23°, в София – 18°. През деня ще е слънчево. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони от страната –  умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат от 32..

публикувано на 12.08.25 в 18:15

Асоциация на завършилите университет у нас се превърна в мост между България и Йордания

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие делегация, представляваща Йорданската асоциация на завършилите български университети в състав д-р Хайдар Ибрахим Али, председател на Управителния съвет, инж. Набил Ал-Бакри, координатор на..

публикувано на 12.08.25 в 16:54

Вижте къде метеорният поток Персеиди ще се вижда най-ясно в България тази нощ

В нощта между 12 и 13 август небето над България ще поднесе едно от най-впечатляващите природни зрелища – пика на метеорния поток Персеиди. Очаква се десетки "падащи звезди" на час да осветят тъмнината – идеален момент за любителите на..

публикувано на 12.08.25 в 16:36