Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Песни за българското Черноморие“ или началото на „Златният Орфей“

Снимка: архив

През далечната 1965 г. се провежда конкурсът “Песни за българското Черноморие“. Датата е 1 август, а сцената е в легендарното Вариете на „Слънчев бряг“. По-късно конкурсът е преименуван в „Златният Орфей“ и става най-престижният международен форум за поп музика, провеждан у нас. 

В началото е Генко Генов, тогава музиколог в „Балкантурист“, който предлага да организира и проведе конкурса. Избира „Слънчев бряг“ като място, набиращо популярност сред наши и чуждестранни туристи. Като музикант, получил класическо образование, Генов добре осъзнава необходимостта от оригинални български естрадни песни (както ги наричат тогава), а подобен форум би изиграл огромна роля за каузата. Необходима е и територия, на която нашите изпълнители да „сверят часовници“ с чуждестранните си колеги, което добавя в регламента международния конкурс за изпълнители.  

Съвременниците на „златните години“ на „Златният Орфей“ разказват за големите имена от световните сцени, които са слушали на живо. Тогава улиците в цялата страна опустявали, защото концертите се излъчвали и но националната телевизия. Песните, получили награди в конкурса за творчество, се сдобиват с огромна популярност.

Тогава, през 1965 г., първата награда в първия конкурс печели „Калиакра”, в изпълнение на Мими Николова. Музиката е на младия тогава Ангел Заберски – баща. Отличени са и творбите на Петър Ступел, Атанас Бояджиев, Иван Стайков, Йосиф Цанков – личности, поставили основите на този жанр у нас.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Тортата "Гараш" – изкушение, вдъхновение и повод за празник в Русе

Любителите на сладките изкушения свързват град Русе с шоколадово-ореховото вълшебство, наречено торта "Гараш". На 13 септември в крайдунавския град ще се състои специалният празник, посветен на десерта, а вече е ясно и как ще изглежда логото на това..

публикувано на 20.07.25 в 07:15

Най-топлите дни на лятото са свързани с култа към огъня

Три дни в средата на юли се радват на специално внимание в българския календар. Това е най-топлото време в годината и народът ни красноречиво нарича 15, 16 и 17 юли Горещници. По този начин предците ни почитали необузданата сила на огъня, който идва..

публикувано на 09.07.25 в 11:55
Валери Петров (1920-2014)

105 години от рождението на рицаря на българското слово – Валери Петров

Навършиха се 105 години от рождението на акад. Валери Петров – поет, писател, сценарист, драматург и преводач. Роден на 22 април 1920 г. в София с рождено име Валери Нисим Меворах, той завършва медицина в Софийския университет. Известно време..

публикувано на 22.04.25 в 08:20