Заради пандемията от новия коронавирус тази година мнозина летовници загърбиха морските курорти и се отдадоха на очарованието на българските планини. А те предоставят прекрасни възможности за дълги излети и отмора сред прохладата на горите, чистия въздух и живописните пейзажи.
От средата на месец юли у нас се наблюдава тенденция на засилен интерес към планинските почивки, твърди Георги Бенчев, експерт “Хижи и маркировка” в Българския туристически съюз (БТС).
“Характерното през т.г. е че хората предпочитат да организират индивидуално престоя си в планината – казва Георги Бенчев пред БНР- „Хоризонт“. – Преобладават еднодневните излети без преспиване. От нашия Информационен център туристите вземат сведения за туристическите маршрути, за цените и контактите с отделните хижи, след което сами се организират. Надявам се, че ще се запази положителната тенденция за запълване на местата в хижите. Иначе, всички знаят - почивката в планината е значително по-безопасна за здравето и несравнимо по-евтина от тази в големите курортни комплекси”.
Цените във високопланинските хижи варират от 10,00 лв. до 18,00 лв. за легло, а седемдневно екскурзионното летуване с нощувки, храна и преходи с водач излиза между 290 лв. и 320 лв. на човек. Не навсякъде обаче условията отговарят на високите изисквания на туристите, тъй като от години държавата не финансира целево обектите и БТС е принуден да разчита на собствени средства - казва Георги Бенчев.
“Най-трудно е във високопланинските обекти, където достъпът е затруднен и става с мулета, на гръб, с високопроходими машини. Това е причината да настояваме там да се върне целевото финансирне. В момента се борим за подкрепата на държавата, защото тези обекти няма как да бъдат икономически независими без дотиране и без помощ”.
Природолюбители и пътешественици също полагат усилия, за да популяризират природните красоти, с които е дарена страната ни. Дигиталните номади Асен и Лаура създават бранда “Balcanic”, чрез който показват България на пътешественици от цял свят и се опитват да вдъхновяват 7 млн. българи да излязат сред природата. Правят го чрез личен пример.
“Balcanic” е бранд, който цели да събере около себе си позитивни хора и да покаже алтернативен начин на живот – разказва Асен Величков пред БНР- Радио София. – Наричаме го “начин на живот на пътешественика”, в който се впускаме в споделени преживявания сред природата, експериментираме с различни видове спорт, запознаваме се с вдъхновяващи личности. Но най-важният ни фокус е свързването помежду ни чрез комуникацията на човек с човек и на човек с природа.”
Избирайки отдих в планината, не бива да забравяме и за личната си безопасност. Георги Бенчев съветва винаги да сиправим планинска застраховка.
“Задължително е консултирането с хижарите особено във високопланинските обекти. За съжаление, времето много бързо се разваля и не бива да подценяваме планината. Затова е важно да следим прогнозата за времето, както и да излизаме със заредени телефони, да не тръгваме на поход с гуменки или маратонки, тъй като едно подхлъзване може да се окаже фатално.”
Съставил: Диана Цанкова
Снимки: БГНЕСРека Янтра извира в Стара планина на 1220 м. н.в. и се спуска на север, като лъкатуши през живописни долини и проломи, пресичайки градовете Габрово и Велико Търново. Малко преди да се влее в Дунав, в района на селата Беляново и Новград, като..
Министърът на туризма Евтим Милошев проведе поредица срещи на високо ниво с министрите на туризма от Саудитска Арабия, Катар, Бахрейн и генералния секретар на ресорния съвет на Кувейт, в рамките на световното туристическо изложение WTM в Лондон...
Със своите стари къщи с тиклени покриви, стръмните улички, които се вият нагоре в планината и каменните дувари, пазещи вековни тайни, Ковачевица е едно от най-красивите и романтични български села. Няма посетител, който да не ахне пред чара на..