Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиерът е готов да подаде оставка, но не приема предсрочни избори

| обновено на 05.08.20 в 15:58
Снимка: БГНЕС

"Готов съм по всяко време да си тръгна, правил съм го. По никакъв начин не искам да има напрежение заради мен" - с тези думи премиерът Бойко Борисов се обърна към над 3 000 делегати на партийното съвещание на управляващата партия ГЕРБ. Речта беше предавана пряко по БНР. Ще предложа на коалиционните партньори варианти, включително правителството да продължи без мен. Но в споразумението с „Обединените патриоти“ е записано, че правителството ще изкара мандата си докрай. 

Борисов изтъкна, че без парламент не може да се действа срещу епидемията с Covid-19, не може да се вземат заеми, не може да се приемат нови закони, не може да има актуализация на бюджета, няма да има нов бюджет, заплати и пенсии. Припомни и, че парламентът трябва да приеме промените в изборния кодекс, гарантиращи честни избори, включително и машинно гласуване. 

Премиерът предупреди, че идват тежки месеци, дори години, както и, че на страната ни е нужна стабилност. "На нас ни трябва подкрепа на избори. Ако хората не ни искат, няма да стоим!", заяви Борисов и посочи, че според всички социологически проучвания ГЕРБ продължава да е първа политическа сила. 

Бойко Борисов и делегатите на съвещанието не се смутиха от протестиращите, които шумно изразяваха позициите си пред форума и се опитаха да нахлуят на мястото на събитието в „София Техпарк“. Стигна се и до физически сблъсъци между мъже с маски и протестиращи срещу правителството преди и след Националната конференция на ГЕРБ. 

Част от младежите, нападнали демонстрантите, проявили физическа агресия и срещу журналисти. Сред потърпевшите е журналистката от „Свободна Европа“ Полина Паунова. Когато тя се опитала да заснеме агресивните мъже, телефонът й е бил насилствено взет и изхвърлен. От пресцентъра на ГЕРБ са заявили пред „Свободна Европа“, че агресивните мъже са провокатори и са опитвали да нападат и симпатизанти на ГЕРБ.

Униформени служители на МВР са изградили кордон, за да отстранят демонстрантите, но до задържане на провокаторите така и не се стигнало, предаде репортерът на БНР Марта Младенова.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Григор Димитров отново с номинация за престижна награда за спортсменство

Григор Димитров е номиниран за наградата "Стефан Едберг" за спортсменство през сезона в най-високото ниво на мъжкия тенис - АТР. Към победителите от последните три години в наградата "Стефан Едберг" за спортсменство – Григор Димитров (2024), Карлос..

публикувано на 21.11.25 в 17:43

Европейската прокуратура разследва измами със земеделски субсидии в България

В рамките на разследване, водено от Европейската прокуратура в София, Главна дирекция "Национална полиция" е извършила няколко претърсвания и изземвания през тази седмица по подозрение за измами с евросубсидии за земеделие, предаде БТА, позовавайки се на..

публикувано на 21.11.25 в 15:48

За 10 години чуждестранните студенти в страната нарастват над два пъти

Делът на чуждестранните студенти в България за последното десетилетие е нараснал над два пъти. През 2013 г. те са били близо 4% до 9 на сто от действащите студенти през 2025 г. Това сочи годишният Рейтинг на висшите училища в страната. За поредна година..

публикувано на 21.11.25 в 13:05