Учениците в българските неделни училища в чужбина, изучавали изцяло в електронна среда български език и литература и история и география на България, ще получават удостоверения за завършено обучение по тези предмети, предаде БТА. Те няма да се явяват на приравнителни изпити, ако решат да се върнат в българската образователна система.
Това предвижда проект на промени в организацията на учебния процес зад граница, информира пресцентърът на Министерството на образованието и науката. По този начин ще се реши въпросът с обучението в неделните училища при епидемиологична обстановка и други извънредни обстоятелства.
Измененията предвиждат също младежи от училище, което не предлага електронно обучение с частично присъствени часове, да се обучават електронно в друго неделно училище. Предвижда се и повече ученици да имат възможност да завършат обучение в неделни училища за два класа, в рамките на една учебна година.
В групите за подготовка на кандидат-студенти могат да бъдат включвани както ученици във втори гимназиален етап на средно образование в българско неделно училище, така и в друго училище на територията на съответната държава.
Във връзка с епидемията от Covid-19, е предвидено финансиране при минимален брой кандидат-студенти от 5 души в група за подготовка по български език и литература, история и цивилизации, география и икономика, вместо досегашното изискване за 10 души.
Предвидени са и разпоредби, чрез които да се повиши контролът и прозрачността при организиране на дейностите в неделните училища и при разходване на средствата, предоставяни от българския държавен бюджет, сред които е ежегодният избор на родителски съвет. Годишният доклад със становище за резултатите от дейността на училището вече ще трябва да се изготвя не само от родителския съвет, но и от училищния ръководител, като ще се подписва от председател на родителския съвет, представляващия организацията и училищния ръководител, информира още БТА.
Съставил: Дарина Григорова
Министърът на отбраната Атанас Запрянов ще вземе участие в срещата на министрите на отбраната на страните членки на НАТО днес в Брюксел. На форума ще бъдат обсъдени засилването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса, справедливото..
Световният ден на радиото – 13 февруари, тази година е посветен на климатичните изменения. Изборът не е случаен – 2025 г. е определена от Парижкото споразумение като ключова, ако човечеството иска да изпълни дългосрочната си цел да ограничи..
В четвъртък минималните температури ще бъдат между минус 5 и 0°, в източните райони до минус 8°. В София ще е около минус 3°. През деня ще се заоблачи и над Източна България и над по-голямата част от страната ще е облачно. До обяд слаб дъжд, примесен със..
На 16 февруари Радио България празнува своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч!..
В старопланинския град Априлци днес и утре традиционният празник на сланината и греяната ракия събира хиляди почитатели на традициите, предаде..
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към..