Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Продължават антиправителствените протести в София и страната

Блокадата на Орлов мост продължава
Снимка: БГНЕС

Протестиращите инициираха подписка с искания за оставка на правителството и главния прокурор Иван Гешев. До този момент са събрани 1400 подписа. Както всяка вечер, недоволните от управлението се събраха в района на президентството и Министерския съвет, откъдето се провежда традиционното шествие до "Орлов мост".

По-рано организаторите на протеста от „отровното трио“ заявиха, че няма да прекратят гражданското неподчинение и ще насърчават всички негови прояви.

Снимка: БГНЕС

В отворено писмо до медиите близо 170 учени от Българската академия на науките също призоваха за оставката на правителството. Те изразиха подкрепата си към протеста, като посочиха, че това е „единствената законна форма на обществено поведение“. Учените изразяват и недоволството си от „автократично-мутренския стил на управление в страната“ и посочват, че правителството застрашава самите устои на държавата. Те са на мнение, че некомпетентните и корупционни практики са довели България до дъното на всички обществени и статистически оценки. Академиците посочват също, че съдебната власт е подчинена на изпълнителната и прокуратурата „безсрамно и нагло изпълнява политически поръчки и охранява престъпни практики“.

Снимка: БТА

В морската столица Варна палатковият лагер продължава да е на пътното платно пред Общината, където шатри, палатки и столчета стоят в центъра на кръстовището. В Плевен се организира протестно автошествие през централните улици и кварталите на града.

Снимки: БГНЕС, БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Ще е прохладно с променлива облачност, по морето след обяд ще е хубаво за плаж

В четвъртък  минималните температури ще са от 11 до 19°. В София ще е 13°. През деня облачността ще е променлива, над много райони намаляваща до слънчево. Изолирани кратки превалявания ще има само в планините на Югозападна България. Ще остане ветровито..

публикувано на 09.07.25 в 19:00

България днес - 9 юли 2025 г.

В "България днес" на 9 юли слушайте : 0:55  - Актуална информация за и от българите в чужбина 07:30 -   България официално ще бъде част от еврозоната – продължават ли тревогите на българите? (анкета) 15:10  - Горещото лято и за..

публикувано на 09.07.25 в 19:00

В петък ще бъде гласуван четвърти вот на недоверие на правителството на Желязков

Народното събрание ще гласува по вота на недоверие към кабинета на премиера Росен Желязков за провал в политиката по околната среда и водите в петък. Четвъртият по ред вот на недоверие към настоящото правителство беше внесен от най-малката парламентарна..

публикувано на 09.07.25 в 17:35