На 18 август Българската православна църква отбелязва деня на успението на Свети Иван Рилски.
Почитан като най-великия български светец, небесен покровител на България и застъпник на народа ни пред Бога, земният път на Иван Рилски преминава в Златния век на България – време на книжовен и духовен разцвет след Покръстването на българите (864 г.), в което християнството се установява трайно в пределите на страната ни.
Роден е около 876 г. в село Скрино, Дупнишко. Избрал трудния път на отшелничеството, дните му минават в пост и молитва. Около него се събират последователи, които образуват монашеско братство. Преди да напусне този свят, светецът оставя завет към своите ученици и към целия народ, който и днес звучи актуално:
„Ако ли се намери някой измежду вас, който сее плевели, раздори и други съблазни, такъв веднага го отстранете от вашето събрание, за да не обърне това в разяждаща живеница и да не се разпространи злото между добрите."
Свети Иван Рилски умира на 18 август 946 г. на 70-годишна възраст.
Паметта му се чества още два пъти в годината - на 19 октомври и на 1 юли.
Да си припомним за родния край на Свети Иван Рилски в публикация от колекцията на Радио България - ТУК.
Нощта преди Рождество Христово във фолклорната ни култура е позната с няколко имена. Разбира се, най-често я наричаме Бъдни вечер, а основният смисъл на традициите и ритуалите за празника са добре известни – това е празник на смирението,..
На 13 декември преди 10 години си отиде швейцарският етномузиколог и музикален продуцент Марсел Селие (1925-2013). Той обаче остави след себе си ярка диря в историята на българската музикална култура у нас и по света. Марсел Селие и съпругата му Катрин..
Започва поредица прекрасни декемврийски празници, които ще ни отведат до светлините и споделените мигове на уют и обич, споделени с най-близките ни в Коледната нощ. "Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща" – така народът ни мъдро описва..