Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучват мащабен комплекс със светилище от римската епоха

Снимка: архив

Археологически обект в близост до елховското село Стройно има огромен потенциал да се превърне в значителна културно-туристическа дестинация за Югоизточна България. Разкопките се извършват под ръководството на Даниела Агре от Националния археологически институт с музей при БАН съвместно с Етнографско-археологическия музей в Елхово и са финансирани от международната фондация „Хоризонти”.

Пред БТА Даниела Агре поясни, че обектът е изследван през 2018 г. с геомагнитен радар. По думите на археоложката, проучването е разкрило голям архитектурен комплекс на площ над 35 декара, като само основната му сграда е около 25 декара.

Комплексът е изграден от верижни помещения и вход с колони. В обширния двор се намира внушителна кръгла сграда, изградена от две концентрични окръжности, вписани една в друга. „Аналозите на тази сграда ни позволиха да я интерпретираме като храм (толос)”, каза Даниела Агре, уточнявайки, че досега обект с подобен план не е регистриран у нас.

Според археоложката функцията на обекта ще стане ясна след по-мащабни проучвания ‒ дали е императорски домен-резиденция с храм, голям храмов комплекс или е имал други функции.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25