Вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова подкрепи проекта за нова Конституция. Пред Нова тв тя подчерта, че предложените от ГЕРБ промени са „въпрос на задоволяване на потребностите на обществото" и че един основен закон не трябва да бъде статичен и трябва да се променя. Според Николова младите хора искат промени и управляващите са длъжни да им ги предложат. По отношение на броя на депутатите тя заяви, че одобрява намаляването им.
„В момента всички политици имат възможност да представят своите предложения и в диалог да се изработят най-правилните мерки по отношение на новите нормативни промени”, коментира още вицепремиерът. Тя подчерта, че ако не се стигне до свикването на Велико народно събрание, „решението е на правителството и трябва да гледаме обединението и това, че проблемите, които са на дневен ред, трябва да бъдат решавани”. В противен случай потърпевшо ще бъде обществото, смята тя.
„Конституцията е на път да стане жертва на тактически политически съображения на ГЕРБ”, заяви пред БНР политологът Даниел Смилов от Центъра за либерални стратегии и добави, че има план ГЕРБ да остане на власт в следващите няколко месеца. По думите му, този план минава през свикването на Велико народно събрание, като в случая е важна е договореността между партиите.
Според Смилов, проектът за промяна на Конституцията е доста несъвършен и голяма част от самите му вносители не са съгласни с основни идеи в него. „По-скоро става дума за отворена оферта към други представители на мнозинството в парламента – „за“ оставането на правителството на власт“.
Зависимостта на управляващите от ДПС, както и интересът на движението дали да бъде свикано ВНС – това са двете слабости в настоящия план, смята политологът. „Ако ДПС каже, че не се интересува от Велико народно събрание, всичко отсега ще лъсне като театър и ще стане трудно защитимо”, коментира той. Ако обаче Промените в Конституциятазаговори макар и уклончиво за рестарт, ще стане ясно, че скритата коалиция между ГЕРБ и ДПС продължава да функционира, казва още Даниел Смилов.
Той прогнозира, че подобна ситуация ще доведе до ескалация на протестите. „Хората повдигат въпроси за 700-те милиона, изчезнали от държавната хазна, за записи, снимки и шкафчета, а вместо по тематиката на протеста, управляващите предлагат на протестиращите разговори по други теми като Конституцията. Това е опасно”, заключава политологът.
Снимки: БГНЕСПротестът пред Народния театър е бил заявен и по този повод са били ангажирани над 60 служители на реда за да охраняват театъра. Пред БНТ служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков посочи, че след възникването на напрежението са били..
Атина предупреди, че очаква спазване правата на гърците в Северен Епир Гърция предупреди албанския премиер Еди Рама, че спазването на правата на гръцкото малцинство в Албания остава изрично условие за присъединяването на Тирана към..
Международният фестивал на етнографското кино "OKO" ще се проведе в София от 8 до 15 ноември. Форумът се осъществява с подкрепата на Националния филмов център, Столичната община, Посолството на Украйна и Держкино на Украйна. Тази година екипът на..
Няма точна статистика какъв е броят на българите по света, но справка на Министерството на външните работи от м.г. сочи, че зад граница са около..
От Варна към Антарктида, днес – 7 ноември, потегля 33-тата българска полярна експедиция. За трета поредна година нашите полярници ще плават към Ледения..
Конезаводът "Кабиюк" в село Коньовец е най-старият в България, основан през 1864 година от русенския валия Мидхат паша с цел производство на коне за..