Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ловеч чества Освобождението си с парад, изложба и възстановка

Снимка: lovech.bg

143-тата годишнина от Освобождението на Ловеч от османско иго и установяване на местно самоуправление ще бъде отбелязана с празнична програма през почивните дни, подготвена от регионалния клон „Васил Левски“ при националното дружество „Традиция“.

Парадът „Весели и в боя“ – на името на един от бойните маршове, ще започне днес в 16,30 ч. на площада пред катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“. В дефилето ще участват реплики на бойни знамена, сред които са Самарското знаме, знамето „Свобода или смърт“, ушито от Райна Княгиня за Априлското въстание, знамената на Шипченския, Чепинския, Троянския и Добричкия пехотен полк, знамето на Македоно-одринското опълчение. Жителите и гостите на града ще видят и униформите на хайдути, четници, опълченци и войници от Балканската, Първата и Втората световна война.


По-късно в художествената галерия „Проф. Теофан Сокеров“ ще бъде открита изложба по повод на 20-ата годишнина от създаването на регионалния клуб „Васил Левски“
при националното дружество „Традиция“. Експозицията ще представи стари оръжия и униформи, послужили в исторически възстановки. Ще бъдат показани също така ордени и дипломи на отличени офицери, предоставени от частни колекции.

Тържествените събития ще продължат в неделя, когато от 11 часа в парк „Стратеш“ ще се разиграе историческата възстановка „Ловеч – героизъм и саможертва“. Статисти ще пресъздадат първото и второто освобождение на града и други паметни моменти. 


„Във възстановката например ще видим как веднага след първото освобождение се създава местно самоуправление, чиято цел е да организира охраната и отбраната на Ловеч при евентуална османска атака. Голяма част от хората в него са от революционния комитет, създаден от Васил Левски“, разказва Владимир Веселинов, един от организаторите. Освен това ще бъде показана и ролята на ген. Скобелев при второто освобождение на града.

Съставила: Диана Цанкова 

Снимки: lovech.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Пипи се усмихва от кориците на книги на български език в изложба на открито

Издателска къща "Пан" представя изложба "80 години Пипи Дългото Чорапче" с кориците на всички издания за червенокосата лудетина Пипилота Виктуалия Транспаранта Ментолка Ефраимова Дългото чорапче, излизали на български език. Събитието ще се състои в..

публикувано на 31.07.25 в 07:00

Температурите ще са без промяна, очакват се валежи над Южна България

В четвъртък  минималните температури ще са от 15° до 22°, в София – 16°. През деня, от югозапад на изток-североизток ще се развива мощна купесто-дъждовна облачност, ще има кратки валежи с гръмотевици. Главно в Южна България валежите ще са интензивни,..

публикувано на 30.07.25 в 20:04

Напусна ни Константин Иванов - изтъкнат журналист международник

На 87-годишна възраст, на 28 юли т. г. е починал един от най-изтъкнатите журналисти международници в България – Константин Иванов . За тъжната вест съобщи на сайта си Съюзът на българските журналисти . " Константин Иванов имаше едно от най-ярките..

публикувано на 30.07.25 в 17:17