Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честваме 143 години от Шипченската епопея

Снимка: shipkamuseum.org

И през тази година се очаква много българи да изкачат старопланинския връх Шипка, за да се поклонят пред подвига на героите, загинали за свободата на България. Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската война през 1877-1878 г. и боевете, които се водят между защитниците на прохода и турската армия, влизат в историята под името "Шипченска епопея".

„Руси и българи в Боя за Шипка през август 1877 г.”, художник Павел Ковалевски
Честването на 143-ата годишнина от Шипченската епопея ще започне с панахида в Соколовския манастир край Габрово в памет на изгубилите живота си в епичните боеве. Програмата ще продължи с изкачването на 890-те стъпала към Паметника на свободата на връх Шипка. Очаква се президентът Румен Радев да се присъедини към гражданите, които ще поемат към върха, и в 12,00 ч. да произнесе слово.



На барелефите в подножието на монумента ще бъдат поднесени венци и цветя. Ще бъде запален и Шипченският огън, а входът на Паметника ще бъде свободен за посетители след оттеглянето на официалните лица.



"Посетителите трябва да спазват указанията на органите на реда, тъй като трафикът в прохода е интензивен. Нека да проявяваме взаимно търпение и всички, които влизат в Паметника на свободата, да носят предпазни маски", призова д-р Чавдар Ангелов, директор на Националния парк-музей "Шипка-Бузлуджа".

Ден преди честването до Паметника на свободата беше разпънат един от най-големите трибагреници у нас - 60 кв. м. Скоро ще бъде обявена обществена поръчка за реставрацията на монумента.

Снимки: shipkamuseum.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Любопитни археологически находки в местността Каваци край Созопол

Археолози проучиха некропол в местността Каваци край Созопол. Периметърът, в който се намира е част от историята на Аполония Понтийска и е датиран от IV в. пр. Хр. " Това е един много участък с интересни погребения, в които се открива нюанс на..

публикувано на 10.11.24 в 10:10
Бутилката отпред и отзад.
Снимка: Национален археологически резерват Деултум - Дебелт

Откриха бутилка с изображение на мита за чудовището Химара в римски некропол от ІІ век

Много рядка и ценна стъклена бутилка откриха археолозите в гроб от ІІ в. в южния некропол на римската колония Деултум край село Дебелт /Югоизточна България/. Уникалното е, че върху нея е изобразен митът за чудовището Химера, победено от героя..

публикувано на 09.11.24 в 08:05

Почитаме Архангеловден – денят на всички ангелски йерархии

Православната ни църква отбелязва днес Събора на св. Архангел Михаил, предводител на небесното войнство и безплътните ангелски йерархии, победили силите на мрака. Това е един от най-тачените есенни неподвижни християнски празници, наричан още..

публикувано на 08.11.24 в 09:15