Пандемията от Covid-19 накара много хора да променят начина си на живот и да преоценят кое за тях е наистина важно. В стремежа си да гарантират своята сигурност и да пощадят психиката си, някои преоткриха българското село. Други намериха време да се доверят на интуицията си и да осъществят идеи, които са отлагали с години. Или да се посветят на такива, които им хрумват на мига, например - докато пазаруват със семейството си в слънчев следобед. Оказва се, че тъкмо така пред погледа на фотографа Огнян Стефанов е изплувал образът на мечтано райско кътче. Първоначалният замисъл обаче е съвсем друг:
Освен с уютни за живеене къщи, населеното място разполага с множество стопански постройки, складове за провизии, висока наблюдателна кула, библиотека, места за отдих и спорт. Всичко това е създадено от всевъзможни изделия за еднократна употреба от дърво – бъркалки за кафе, дървени шишчета и клечки от сладолед, съединени с помощта на фибран и гипс. Макар да е изцяло въображаемо, селцето бързо се сдобива с име, което прекрасно приляга на неговата цел да се издига високо в небето – Небеста – Skyville.
Огнян признава, че у нас в Родопите има места, където подобно селище би се вписало безупречно, заради чистотата и спокойствието наоколо. Например около язовир „Широка поляна“ или в местността Беглика. И все пак, тъй като е реалист, фотографът определя своя макет като утопия. За жалост, причината според него се крие в манталитета и отношението на някои хора към постиженията на другите:
„Ако един човек има една добра идея, ще се намерят 10, които ще са против. Без ясни мотиви, просто ей така – напук. Изпитвал съм го на собствен гръб. Убеден съм, че от административна гледна точка ще има много спънки. Утопия го наричам и защото това е едно твърде чисто място, което не виждам как би могло да съществува в днешния свят. Винаги ще се намери зрънце злоба, което ще зарази мястото.“
Освен заради чистотата, спокойствието и отдалечеността от хората, Небеста може би е нависоко и по друга причина. Още от малък, погледът на Огнян често бил отправен нависоко към небесната шир. Мечтата му била да бъде летец, също като своя дядо, но така и не успява да премине през необходимите медицински прегледи. За кратко учи в Техническия университет, после избира журналистиката, а накрая го завладява магията на фотографията. Забелязан е от списание „Криле” и това го доближава отново до неговата страст – самолетите. По-късно започва работа за Военновъздушните сили, а днес е видеооператор в Президентството на Република България.
Богатото му въображение и сръчност спечелват на Огнян уважение сред колекционери и създатели на стендови модели. Планираните до момента две специализирани изложения, на които Небеста трябваше да бъде показана, са осуетени от извънредното положение. Фотографът обаче не губи надежда, че ще я видят и други хора, освен семейството му и приятелите в социалните мрежи, тъй като през октомври, ѝ предстои изложба в София.
Снимки: Facebook /Огнян Стефанов
Във вторник , 5 ноември, минималните температури ще са между минус 3° и 2°, в София - около минус 1°. През деня ще е слънчево, със слаб до умерен източен вятър. Максималните температури ще са от 10° до 15°, в София – около 12°. В планините ще е..
Новата работна седмица започваме разнообразно и с надежда за по-успешна, развита и светла „България днес“. Ще поговорим за новите технологии и ролята им в ежедневието на XXI век, след това ще отдадем заслуженото на..
Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика и борбата с климатичните промени. Партньори на събитието бяха Френският полярен институт..
Посолството на Франция и Френският културен институт събраха учени, които да представят своя опит по отношение на научните предизвикателства в Антарктика..
В понеделник ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и Лудогорието умерен вятър от запад-северозапад...
Днес отбелязваме Международния ден на биосферните паркове, обявен по Програмата “Човекът и биосферата” на ЮНЕСКО. По този повод още през втората..