На засилен посетителски интерес това лято се радва родопската пещера „Добростански бисер“ край град Асеновград. Туристите се редят на опашка, за да влязат в подземното й царство, наситено с красиви пещерни образувания. Това мотивира местните власти да променят работното й време. До края на летния туристически сезон обектът вече ще работи и през делничните дни от 9:00 до 18:00 часа. Стопаните му предупреждават, че ще бъдат спазвани всички противоепидемични мерки по време на обиколката вътре.
„Добростански бисер“ е сравнително малка пещера – между 500 и 1 000 кв.м., но в нея се наблюдават и трите карстови форми – сталактити, сталагмити и сталактони. Най-голямата атракция са пещерните езерца. Те са разположени подобно на каскада едно под друго, като всяко пълни следващото.Водата е толкова бистра и прозрачна, че човек може да си помисли, че са празни.
А названието на пещерата – „Добростански бисер“, идва от красивите скални бисери, които са се образували през вековете в езерата ѝ. За жалост в наши дни няма и помен от тях. В красивата пещера зимува малка колония прилепи, които имат важна роля за еко-равновесието в района.
Снимки: Facebook/@DobrostanskiBiserCave
Чаирските езера са защитена местност в Западните Родопи, известна с естествено образували се свлачищни езера. Те са покрити с дебел торфен килим, а наоколо погледът се любува на зелени ливади и вековни смърчови гори. Намират се на 19 км източно от..
Хубавите есенни дни са прекрасно време за разходка сред дюкянчетата на Самоводската чаршия във Велико Търново. Чаршията възниква в средата на XIX век, когато на улицата излагат своята продукция земеделци от околните села. Появяват се и занаятчийски..
Те радват окото, сбъдват желания и лекуват. Хиляди пясъчни колони, малки и големи, наподобяващи хора, растения или митични животни, са осеяли обширна територия от 50 кв. км в околностите на град Варна. Произходът им до ден днешен не е напълно..