Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

125 години организирано туристическо движение в България

Снимка: btsbg.org -архив

На 27 август 1895 г. на Черни връх в планината до София – Витоша, е учреден първият клуб на българските туристисъобщава bgtourism.bg. Това се случва след като близо 300 ентусиасти покоряват най-високата точка на планината, извисяващият се на 2290 м. надморска височина витошки първенец. 
Инициативата за похода е на Алеко Константинов. В „Поканата” на писателя - сатирик за първи път се появява известния за туризма в България лозунг „Опознай България, за да я обикнеш”.
По традиция празникът се чества в последния неделен ден на август

Затова в неделя- 30 август, туристи ще потеглят на поход от три различни места в планината, за да се срещнат на Черни връх. В 9.00 ч. ще стартира и планинско бягане от Билетния център на НДК в центъра на София до Черни връх.


Снимки: btsbg.org -архив, БГНЕС -архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Стенописът „Колело на живота“ в църквата „Рождество Христово“ – Арбанаси

Село Арбанаси и неговият забележителен храм с Колелото на живота

Храмът "Рождество Христово" е една от най-хубавите църкви в село Арбанаси, което се намира само на 5 км от Велико Търново. Това е и един от малкото запазени храмове от края на XVI и началото на XVII век в България. Разполага с четири помещения, в..

публикувано на 28.05.25 в 13:50

Не е само къща за гости, а интерактивно изживяване – селският туризъм у нас еволюира

Платформите за резервация на хотели и на екскурзии в България отчитат висок интерес както към традиционните ни морски и спа курорти, така и към почивки в селски къщи за гости. В навечерието на активния летен сезон изборът на българите пада предимно..

публикувано на 21.05.25 в 11:25

София чупи рекорди в туризма – какво привлича чужденците в столицата ни?

"Расте, но не старее". Девизът на столицата ни е доказал във времето, че е напълно верен – София се развива и се превръща в красив европейски град въпреки редицата неуредици и проблеми. И расте не само инфраструктурно, а и като туристическа..

публикувано на 19.05.25 в 10:35