Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Следвай реката 2020“ – приключение на две колела

Масовият колоездачен преход Дунав Ултра стартира днес

Снимка: dunavultra.com

Над 100 колоездачи и подкрепящи екипи от България и Румъния се събраха във Видин в очакване на стартовия сигнал на най-дългия туристически веломаршрут в България. Началото на пътуването им по 732-километровото трасе на Дунав Ултра ще бъде дадено на 1 септември.

Колоездачите ще преминат покрай повече от 100 населени места в страната ни, като се очаква турът да бъде вълнуващ както за участниците, така и за местните хора.


Сред специалните места по протежението на българския бряг на река Дунав, които ще посетят велосипедистите, са множество културно-исторически забележителности като крепостта „Баба Вида”, античния град Улпия Ескус в с. Гиген, чешмата "Елия" в Никопол, чучурът на която буквално излиза от автентичен римски саркофаг (датиран 160-180 г.н.е.) с издялан латински надпис върху него. Веломаратонците ще се отбият и през останките на древноримския военен каастел  „Димум" в Белене, римския легионен лагер „Нове“ в Свищов, фонтана „Момчето с хидрата" в Русе, архитектурния резерват „Рибарска махала” в Тутракан, археологическия комплекс „Дуросторум-Дръстър” в Силистра. Крайната цел на пробега е шабленското село Дуранкулак, на брега на Черно море.

Всеки участник сам избира категорията, в която да се регистрира: индивидуално, екип от 2-ма или 4-ма колоездачи. Регламентът предвижда придвижването по маршрута да става по индивидуален план и за свободно избран период от време – до 48 часа, до 3 дни, до 5 дни, до 7 дни и повече от 7 дни.


72-годишният ветеран Петър Димитров от Варна например ще изминава всеки ден по над 100 километра, за да се вмести в 7-дневния график.

Това е седмото издание на „Дунав Ултра: Следвай реката 2020”. Съпътстващо събитие е представянето на ново туристическо издание „Карта-пътеводител Дунав Ултра 2020”. Печатната книжка е вдъхновена от дейността на изследователя на Дунавска България, Феликс Каниц. В пътеводителя е поместена полезна туристическа информация за региона по поречието на Дунав през Добруджа до Черно море, а интересни графики препращат към дейността на Каниц в нашата страна през 19 век.

Амбицията на екипа, който стои зад организацията на колоездачния тур е до 3 години „Дунав Ултра” да се превърне в най-популярния туристически веломаршрут на Балканите.

Съставил: Елена Каркаланова


Снимки: dunavultra.com, БТА




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кабинетът предвиди 6,2 млн. лв. за превенция на домашното насилие

Служебното правителство прие Национална програма за превенция и защита от домашно насилие за периода 2024-2026 г., съобщи пресслужбата на Министерския съвет. Над 6,2 млн. лв. ще струват на държавата предвидените мерки. Най-много средства ще бъдат..

публикувано на 28.09.24 в 10:55

МВнР: Българите да не предприемат пътувания до Ливан

Външното министерство призова българските граждани да не пътуват до Ливан, както и незабавно да напуснат страната. Призивът е заради сериозната ескалация на военните действия там през последните часове. При необходимост от съдействие..

публикувано на 28.09.24 в 10:14
Абдула Бухабиб и Иван Кондов

Външният министър увери ливанския си колега, че България няма нищо общо с взривените пейджъри

На кратка среща в кулоарите на Общото събрание на ООН в Ню Йорк служебният външен министър Иван Кондов е запознал Абдула Бухабиб – министър на външните работи и имиграцията на Ливан, с резултатите от разледването, извършено от българското правителство..

публикувано на 28.09.24 в 09:20