Допреди 31 години, 9 септември се отбелязваше в България като национален празник и преломна дата, довела на власт Българската комунистическа партия - БКП. Днес по-старите поколения остават поделени в оценките си за налагането на комунистическия режим в страната ни след 9 септември 1944-та. Докато по-младите остават неориентирани и незаинтересовани от историческата дата. Българската социалистическа партия, като наследничка на БКП продължава да прославя политическия преврат, като акт солидарен с действията на международната антифашистка коалиция от 1944.
Военният преврат от септември 1944 година, осъществен в условията на започнала окупация от Червената армия, е мълчаливо подкрепен от управляващия политически елит, който безпомощно търси изход за България от бушуващата Втора световна война. Правителството на Константин Муравиев е свалено и на власт идва правителство на Отечествения фронт начело с Кимон Георгиев. В 6:30 часа по радиото прозвучават думите на новия министър-председател. В„Златния фонд“ на БНР се съхраняват спомените на д-р Петър Дертлиев от това утро. Тях, както и още детайли за събитията от този период на българската история, прочетете в публикацията 1944 – годината, променила историята на България, от архива на Радио България.
На 16 ноември 1878 г. е роден Михайло Парашчук – украинският скулптор, създал архитектурни елементи от украсата на някои от най-импозантните сгради в българската столица. Пътят му тръгва от село Варваринци (тогава в пределите на Австро-Унгарската..
На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..
Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..