Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

76 години от 9 септември - една спорна дата в българската история

Снимка: архив

Допреди 31 години, 9 септември се отбелязваше в България като национален празник и преломна дата, довела на власт Българската комунистическа партия - БКП. Днес по-старите поколения остават поделени в оценките си за налагането на комунистическия режим в страната ни след 9 септември 1944-та. Докато по-младите остават неориентирани и незаинтересовани от историческата дата. Българската социалистическа партия, като наследничка на БКП продължава да прославя политическия преврат, като акт солидарен с действията на международната антифашистка коалиция от 1944.

Военният преврат от септември 1944 година, осъществен в условията на започнала окупация от Червената армия, е мълчаливо подкрепен от управляващия политически елит, който безпомощно търси изход за България от бушуващата Втора световна война. Правителството на Константин Муравиев е свалено и на власт идва правителство на Отечествения фронт начело с Кимон Георгиев. В 6:30 часа по радиото прозвучават думите на новия министър-председател. В„Златния фонд“ на БНР се съхраняват спомените на д-р Петър Дертлиев от това утро. Тях, както и още детайли за събитията от този период на българската история, прочетете в публикацията 1944 – годината, променила историята на България, от архива на Радио България.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Навършиха се 100 години от освещаването на патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски"

Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..

публикувано на 12.09.24 в 11:57
Паметникът на Съединението в Пловдив

Съединението е в грижата за ближния и общите каузи

В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..

публикувано на 06.09.24 в 06:15

Пафтите – вселена от знаци

Изложбата "Пафтите – вселена от знаци" на Регионалния исторически музей в Русе гостува на Бургас до края на октомври. В експозицията в Етнографския музей на ул. "Славянска" 69, могат да бъдат видени над тридесет образци на ювелирното изкуство...

обновено на 24.07.24 в 15:56