„Добруджа 1940 г.“ се нарича откритата във Варна фотоизожба. Тя е част от събитията във връзка с 80-годишнината от подписването на Крайовския договор на 7.09.1940 г. и възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България.
Събраният снимков материал проследява събитията около подписването на договора. Посетителите могат да разгледат лични вещи и документи на участниците в подписването на споразумението.
В експозицията е включена мултимедийната презентация „Добруджа зове“, проследяваща събитията от есента на 1940 г. Част от архивните снимки, може да разгледате и онлайн ТУК.
Експозицията е подготвена от Регионалния исторически музей в Добрич и гостува в зала „Север“ на Археологическия музей в морската ни столица.
На 15 май възпоменаваме преподобни Пахомий Велики и преподобни Ахилий, епископ Лариски . Свети Пахомий Велики, заедно с Антоний Велики, Макарий Велики и Евтимий Велики е стълб на отшелничеството и основател на монашеския общежитиен..
През 2025 г. България отбелязва 1170 години от създаването на глаголицата – първата славянска азбука, която предшества кирилицата . По този повод Националната библиотека организира специални ателиета "Аз пиша на глаголица", в които деца от I до IV..
На 14 май тази година се пада Преполовение – подвижен празник, който Църквата отбелязва в средата на периода между Пасха и Петдесетница, в срядата преди Неделя на Самарянката . Възпоменава се онзи момент в живота на..
На 17 май отбелязваме паметта на свети мъченик Николай Софийски, както и Събор на светите Баташки мъченици. Те са канонизирани на 4 април 2011..
На петата неделя след Възкресение, 18 май, Православната църква ни припомня разговора на Господ Иисус със самарянката. Евангелското четиво..