Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Уникални кадри от кота нула на Световния търговски център в Ню Йорк – на изложба в София

Снимка: sghg.bg

Софийската градска художествена галерия е домакин на документалната изложба "След 11 септември: образи от кота нула" на Джоел Майеровиц – единственият фотограф, получил достъп до затворения след атентата район около Световния търговски център в Ню Йорк.

Ограден и определен за местопрестъпление, на 11 септември 2001 г. районът е затворен за всички фотографи. Това, което става на кота нула през месеците след атентата, остава тайна за всички, освен за Джоел. Снимките му показват целия процес на възстановяване, продължил през следващите девет месеца. Фотографът е запечатал усилията на множеството полицаи, пожарникари, строителни работници, инженери и доброволци, помогнали в процеса на почистване на отломките.

Фотографиите, представени в София, са част от постоянната колекция на Музея на Ню Йорк и могат да бъдат разгледани до 25 октомври 2020 г.

Джоел Майеровиц, роден през 1938 г. е смятан за един от най-влиятелните улични фотогафи, основоположник на новата цветна фотография. Над 30 са издадените от него книги, а самостоятелните и груповите изложби, в които участва са над 350 из целия свят.

Съставил: Йоан Колев



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

NEET в България – защо все повече младежи избират да не работят и да не учат

Наричат ги NEET (Not in Education, Employment or Training) – млади хора между 16 и 29 години, които нито учат, нито работят, нито се обучават. Тази група расте в цяла Европа и е отразена и в доклади на Евростат. У нас обаче картината е още по-сложна..

публикувано на 09.09.25 в 09:05

Учение по спасяване при морски инцидент се провежда в Бургаския залив

Незабавна готовност за реакция на институциите при морски инцидент ще бъде разиграна по време на учение в Бургаския залив днес от 10:00 ч. Симулацията ще се проведе в пристанищен терминал Бургас-Изток, съобщават от Министерството на транспорта...

публикувано на 09.09.25 в 06:05
Радмила Шекеринска (вляво)

Радмила Шекеринска: Всичко, което правим, е повлияно от трагедията в Украйна

Всичко, което правим днес, е повлияно от трагедията и страданията в Украйна. Това каза пред журналисти заместник генералният секретар на НАТО Радмила Шекеринска, след като заедно с министъра на вътрешните работи Даниел Митов участваха в откриването на..

публикувано на 08.09.25 в 13:30