Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Украйна започва деветият събор на българите

Снимка: Facebook/Асоциация на българите в Украйна

Деветият събор на българите в Украйна ще се проведе на 11 и 12 септември. Целта му е обединяването на българската диаспора, възраждането и развитието на майчиния език, приобщаването на младото поколение към културно-историческите ценности.
В интервю за БНР Антон Киссе, депутат във Върховната Рада на Украйна, президент на Асоциацията на българите в Украйна, съобщи, че днес започва конференция „Българите в Северното Причерноморие“, в която ще участват 42 учени. 
Днес в град Мелитопол, побратим на българския Сливен, ще бъде открит бюст-паметник на българския национален герой Хаджи Димитър.
За събитието в Украйна е българска делегация, включваща заместник-председателя на Народното събрание и лидер на НФСБ Валери Симеонов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

С факли и билкови венци в Делчево отбелязват Еньовден

Село Делчево възстановява традицията за отбелязване на Еньовден с двудневна програма на 21 и 22 юни, съобщиха от Община Гоце Делчев. Събитията ще започнат на 21 юни от 17:00 часа с шествие от площада към местността "Вълчова тумба", където ще бъде..

публикувано на 21.06.25 в 10:35

България е втора в ЕС по качество на водите за къпане

България е на второ място в ЕС по качество на водите за къпане за 2024 г., показват данните на Европейската агенция за околна среда, публикувани от Европейската комисия, предаде кореспондентката на БНР в Брюксел Ангелина Пискова. Според..

публикувано на 20.06.25 в 22:05

България днес - 20 юни 2025 г.

В „България днес“ на 13 юни слушайте: 06:49   Български букви радват сънародниците ни в Братислава –инсталацията "Скритите..

публикувано на 20.06.25 в 19:00