Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лихвите по новите облигации показват доверие в България

Снимка: архив

България пласира двете нови емисии облигации в подходящ момент, защото други държави избързаха и задлъжняха при по-неизгодни условия. 0,4% е лихвата по 10-годишните книжа, а при 30-годишните облигации лихвата е около 1,4%, което е под инфлацията. Това означава, че имаме отрицателна лихва за 30-годишен дълг, което показва, че има много голямо доверие в България, коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Георги Ангелов, старши икономист от Институт "Отворено общество".
Още след тиражирането на заема финансовият министър каза пред БНР, че постигнатата доходност е сравнима с доходността на държави с по-висок кредитен рейтинг от България, включително и за държави от еврозоната.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България следи с безпокойство обстановката в Близкия изток

В настоящия момент няма непосредствена заплаха за България на фона на разрастващия се военен конфликт между Израел и Иран. Правителството ни изразява загриженост относно нарастващото напрежение в региона и потенциалните рискове за международния мир и..

публикувано на 23.06.25 в 09:12

Пазарджик – съвременното лице на един древен град

Само на 37 км от втория по големина град в България – Пловдив, и стотина километра от столицата София се намира китният Пазарджик. Благоприятното географско положение на древния град е причина там да са минавали важни антични римски търговски пътища, а..

публикувано на 23.06.25 в 08:40

Зимните курорти "Боровец" и "Мальовица" с атрактивни предложения за лятото

Най-старият зимен курорт у нас – "Боровец", открива летния сезон на 28 юни, съобщава БТА. От тази дата ще работи и кабинковият лифт, който обаче няма да функционира в понеделник и вторник. Туристите ще могат да се разходят в парк "Бороландия" и в..

публикувано на 22.06.25 в 08:15