1/3 от работниците и 40% от работодателите са склонни да работят „на черно“, като укриват данъци и осигуровки, сочи представително проучване на Главната инспекция по труда, направена в рамките на Европейската кампания за деклариран труд.
Основен мотив за работа „на светло“ е възможността работниците да получават заместващ доход от обезщетения и пенсии, а за бизнеса да се избегнат санкции. В по-богатите региони нагласата да се работи „на черно“ е по-силно изразена. За 1/4 от самоосигуряващите се недекларираният труд е начин да оцелеят.
Според Националният осигурителен институт проблемът трябва да се реши със законодателни промени, като плащанията да преминат изцяло по банков път, информира Цветелина Стоянова от БНР – „Хоризонт“.
В "България днес" на 13 май слушайте: 01:55 - Актуална информация от България и света 10:18 - Прогноза за времето у нас и по света 15:40 - Какво "казва" президентът с предложението си за референдум за въвеждане на еврото у нас?..
В страха си от гласа на българските граждани при провеждане на референдум за готовността на България да въведе еврото през 2026 г., днес новото мнозинство в парламента погази Конституцията и законите, употребявайки председателя на Народното събрание...
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва мащабно строителство на язовири в цялата страна. Така в периода 1950-1985 г. биват построени 216..
За 146-та си годишнина Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София кани 146 участници да се включат във второто издание на Голямата..
В "България днес" на 12 май ви предлагаме : 01:05 - Актуална..
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва..