Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България отново е домакин на Европейски дни на птиците

Снимка: архив

На 3-ти и 4-ти октомври, страната ни събира гости от Европа, Близкия Изток и Централна Азия да се насладят на чудото на миграцията на птиците. Това е едно от най-големите международни събития, което се организира от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), като партньор на BirdLife International, от 1993 г. насам.

Досега, за 26 години в него са участвали над един милион души, които са наблюдавали повече от 75 милиона птици. Тази година Европейските дни на птиците се координират на международно ниво от Словашкото орнитологично дружество /BirdLife Словакия/. Градовете-домакини на събитието в България са София, Варна, Хасково, Свищов и Гоце Делчев.

Освен наблюдения на птици, са предвидени и презентации за застрашените видове и техните миграции, екскурзии, кръгли маси и др.  Те ще се проведат при строго спазване на епидемиологичните мерки, посочва в съобщението си БДЗП. Кои са най-търсените пернати видове от орнитолози и фотографи?- вижте в публикацията „Ловци“ на пернати в България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"Bulgaria Wants You" и емоционалната нужда на българите да се завърнат в родината

България се променя постоянно, вярват създателите на инициативата "Bulgaria Wants You", които вече пет години провеждат мотивиращи срещи и дискусии с българи зад граница, за да им дадат различна гледна точка към страната и възможностите за адекватна..

публикувано на 16.06.25 в 15:05

Над 5 хил. безработни българи са започнали сезонна работа в Европа от началото на годината

Заетите в сектора на услугите се увеличават, а намалява търсенето на работна ръка в традиционно по-застъпените у нас сектори като аграрния и индустриалния. Данните на Националния статистически институт (НСИ) показват тази тенденцията, характерна за..

публикувано на 16.06.25 в 14:45

Правителството има план за евакуациия на желаещите българи от Израел

Има конкретен план за евакуация на български граждани от Израел. Организационно сме готови, но се изчаква оптимален момент, каза премиерът Росен Желязков пред журналисти в Симитли. Петдесет българи желаят да напуснат Израел На база..

публикувано на 16.06.25 в 12:20