"Успешни студенти" – така е наречена нова програма на Община Бургас, чиято цел е да стимулира финансово добре представящи се студенти от висшите училища на територията на Бургас, като същевременно спомогне за осигуряване на квалифицирани кадри в най-търсените специалности.
Всички бургаски студенти от първи, втори или трети курс в редовна форма на обучение и с успех от и над 5.00 могат да подават документи до 16 октомври за отпускане на първите семестриални стипендии по общинската програма. От значение за спечелване им са постижения в областта на образованието, науката и изкуството, участия в проекти, научна дейност и други, уточняват от Община Бургас.
Първокурсниците също могат да получат стипендия, като критерий за нея ще бъде успехът от матурите, както и участието им в олимпиади и други подобни изяви преди постъпването им в университета.
Финансовото подпомагане на студентите ще бъде в размер от 150 до 200 лева месечно и ще се определя от експертна комисия.
С приоритет ще се ползват специалности, свързани с информационните технологии, както и "Право", "Технически науки", "Електроснабдяване и електрообзавеждане", "Икономика, администрация и управление", "Икономика и маркетинг на туризма", "Международни икономически отношения", "Бизнес администрация", "Педагогика", "Психология".
Приемът на студенти в тези специалности от една страна е недостатъчен, а от друга - липсва мотивация, а понякога и средства, за да могат учениците да продължат обучението си в университет – обясняват от бургаската община.
Чрез програмата се цели и задържането на младите хора в града. Освен семестриална стипендия "Успешни студенти", тя предвижда и награда "Студент на годината". Финансовото ѝ изражение ще бъде 600 лева и ще се връчва на официална церемония за награждаване на студенти, постигнали значими резултати в обучението или в научната дейност.
Синът на президента на САЩ - Доналд Тръмп-младши и Гила Гамлиел , министър на науката и технологиите на Израел, ще участват в бизнес форум в София на 27 април. Форумът е организиран от глобалната платформа за дигитални активи Nexo, съобщиха от..
Гигантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие са част от събитията в програмата на Международния фестивал за улични изкуства 6Fest. Той ще се проведе от 24 до 27 април в Пловдив, с вход..
Премиера на българо-украинския филм "Краят на реката" на бесарабския българин, режисьора Васил Барков ще се състои днес от 18:30 часа в Дома на киното (ул. "Екзарх Йосиф" 37, София). Филмът представлява "емоционална и визуално въздействаща творба,..
Изучаването на предмета "Добродетели и религии" в българските училища беше обсъждано над 5 часа на дискусия организирана от Министерството на..
Протест с искане за оставка на министъра на образованието Красимир Вълчев и отмяна на идеята на МОН за задължително изучаване на предмет "Религия и..
Студенти блокираха входовете на Радиото и телевизията на Сърбия Студенти и граждани вече 12 дни блокират входовете на Националното радио и..