Русенци днес се впускат в приключения, за да покажат, че и чрез игра могат да обогатят познанията си за символите, забележителностите и скритите бижута на своя град.
Приключенската игра “Историята е жива” не е просто забавление, но и възможност да се събуди вниманието към опазването на културно-историческото наследство. В нея участниците се състезават на ретро- и съвременни автомобили и мотоциклети, както и на велосипеди. Всяко превозно средство преминава през индивидуален маршрут, на който се намират исторически сгради. За да го преодолеят, екипажите трябва да демонстрират знания за миналото на града и да проявят съобразителност. Те получават и напътствия, насочващи ги към следващата дестинация от пътя – въпрос за историята на дадената сграда, описание на факти, логическа задача или снимка.
“Идеята за играта се роди от това, че заобиколени от красотата на архитектурата на Русе, ние я приемаме за даденост – разказва Десислава Василева, председател на УС на авто-мото клуб “Русчукъ”, който е организатор на събитието. – Забързани в натоварените си дни, ние вървим сред културно-историческото наследство на града, без дори да го забелязваме. А то е тук, живо е и до днес, гледайки ни от някой ъгъл или преминавайки покрай нас – например докато се въртят гумите на един бял гангстерски ситроен от 1954 г., собственост на Петър Пенчев от нашия клуб.”
Десислава Василева не разкрива кои забележителности на града ще осеят като препятствия маршрутите на състезателите. “Защото част от играта е да видим кой познава най-добре историята на Русе и нейните архитектурни паметници. Ще кажа само, че обектите са големи, известни и ние трябва да познаваме историята им”, добавя тя.
Разположен по поречието на река Дунав, Русе е възприеман като аристократичен град с романтичен дух, магнит за множество туристи по суша и вода.
“Градът привлича както с великолепната си архитектура, така и с богатото си историческо минало – казва още Десислава Василева. – На мястото, където днес се намира Русе, през IIв. пр.Хр. е издигната античната римска крепост Сексагинта Приста, изпълнявала ролята на укрепление и на пристанище по границата на Римската република. Множество археологически находки пък свидетелстват за съществуването на тракийско селище преди възникването на крепостта. Край града се намира и средновековният град Червен – едно от най-важните средища на Второто българско царство редом със столицата Търновград. Русе често е наричан “Малката Виена” заради многобройните си сгради паметници на културата, в чиято архитектура са застъпени редица стилове, сред които необарок и неокласицизъм. Сред символите на града са Доходното здание, построено в началото на миналия век от виенски архитект, и Паметникът на свободата, посветен на българските поборници и опълченци.”
Финалът на играта ще приключи на автополигон, където ще бъдат изложени и превозни средства, част от културно-историческото наследство на града. Освен награждаването на победителите, там ще се състои и състезание по майсторско управление на автомобили и мотоциклети. И тъй като в Русе през 1897 г. се е провела първата кинопрожекция, денят ще завърши с почит към визуалното изкуство – от автомобилите си зрителите ще изгледат българските филми “Завръщане” и “Диви и щастливи”.
Оказва се, че един авантюристичен ден, прекаран на колела, също може да ни вдъхнови да опознаем съкровищата на своя град.
Снимки: архив, Facebook /авто-мото клуб “Русчукъ"
В "България днес" на 6 февруари опитваме да разберем как опитите на властите в съседна Сърбия да докажат съществуването на т.нар. "шопска нация" резонират сред българското национално малцинство в Западните покрайнини. По темата разговаряме със..
В петък минималните температури ще бъдат между минус 7 и минус 2°, в София - около минус 3°. Над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на..
Днес Светейшият Български патриарх Даниил се срещна с министъра на външните работи Георг Георгиев. В съобщение на сайта на Българската патриаршия се посочва, че един от поводите за приема е освещаването на новия български храм в Лондон в края на..
Виенският бал в София бе открит от автентичния оркестър на Йохан Щраус, с което организаторите на светското събитие отдадоха уважение към 200-годишнината..
По повод наближаващият Национален празник – 3 март и 147 години от Освобождението на България от Османско владичество, Регионалната библиотека в град..
Граждани на Сърбия се събраха на 9 февруари на 15 минутен мълчалив протест под надслов “София подкрепя студентите” пред посолството на Сърбия в..