На 12 октомври Испания чества националния си празник. На този ден страната отбелязва годишнината от откриването на Америка през 1492 г. от Христофор Колумб, и по традиция на мадридския площад с името на мореплавателя се провежда парад на военните подразделения.
Видеопослание към всички приятели на Испания у нас и до испанската общност в България отправи посланик Алехандро Поланко. Той акцентира върху пандемията от Covid-19 и факта, че страната му е понесла сериозни щети, но "продължава да преодолява трудностите", оставайки една от "най-демократичните, модерни, солидарни и толерантни държави в света". Дипломатът припомня, че настоящата година е специална България и Испания - "на 8 май 2020 г. чествахме 110 г. от установяването на дипломатически отношения. По този повод министрите на външните работи на двете държави се срещнаха виртуално и отправиха съвместни послания. Наложи сe повечето предвидени инициативи да бъдат променени като формат или дата, но не бих искал да пропусна да отбележа значителният български принос за това честване както в личностен, така и в институционален план."
На 13 октомври в зала “България” ще се проведе концерт, посветен на Испания, с произведения на национални композитори в изпълнението на Quarto Quartet и на Софийската филхармония. А на 3 ноември, в рамките на кино-литературния фестивал CineLibri, ще бъде прожектиран филмът While at war на режисьора Алехандро Аменабар, след което ще се състои кръгла маса за творчеството на философа и писател Мигел де Унамуно.
Фотографски разказ за политическите, социалните, културните, икономическите и спортните аспекти в отношенията ще представи изложбата “Срещи Испания – България” (Encounters, Spain Bulgaria), която ще можем да видим в дните от 14 до 28 ноември в градинката на “Кристал”.
След това, между 16 ноември и 8 декември, още една експозиция - в Държавната агенция “Архиви”, ще онагледи историята на дипломатическите, консулските, културните и търговските връзки на Испания и България.
Към края на годината е предвидено представянето на гид “По стъпките на един испански дипломат в София – Хулио Паленсия”. С това събитие ще бъде отбелязана и 80-годишнината от представянето на акредитивните писма на испанския посланик у нас (1940-1943г), известен с ролята си за спасяването на 800 български евреи.
Според официалните данни на МВнР в Испания живеят над 125 хил. българи, имащи на разположение 44 български неделни училища, 50 българо-испански асоциации и 3 български православни общини. Стокообменът за първите шест месеца на годината между двете страни възлиза на 560,4 млн. евро – със спад от 40,2% спрямо същия период на 2019. Испания заема 12-о място по отношение на износа и 15-о място спрямо вноса.
Българското национално радио отбелязва 90 години от създаването си с тържествен концерт в Софийската опера с участието на всичките си музикални състави. БНР на 90 години – история на гордост и без предразсъдъци! Преди това, по традиция,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес Българското национално радио празнува своето 90-годишно познание, своя дълъг път, който тръгва в..
България участва в международното туристическо изложение CMT Щутгарт. Форумът се провежда от 18 до 26 януари 2025 г., а основните акценти са къмпинг и караванинг, мотоциклети, велотуризъм, голф, SPA, круизни пътувания и други, съобщава..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..