Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Външните министри на Албания и България - на среща в София

За българите в Албания е важно да изучават майчин език

| обновено на 15.10.20 в 16:33
Снимка: БТА

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева и албанският й колега Гент Цакай обсъдиха в София европейската интеграция на Албания и възможностите за активизиране на двустранното сътрудничество в областта на свързаността, икономиката и туризма, съобщи МВнР.  

Захариева препотвърди подкрепата на България за европейската интеграция на Албания. „На този етап продължаваме да смятаме, че ще бъде грешка, ако Албания и Северна Македония бъдат разделени в процеса на преговорите. Албания направи сериозни стъпки в хода на реформите“, посочи българският вицепремиер. 

Захариева оцени като една от важните стъпки към ЕС признаването на българското малцинство в Албания със Закона за защита на националните малцинства от 2017 г. Тя изрази надежда, че албанското правителство ще приеме  вторичното законодателство по отношение на националните малцинства. „Това, което е много важно за България, е правото на достъп до изучаване на майчин език на българите в Албания. Готови сме да подпомогнем този процес и с материали, и с учители“, каза външният ни министър.

България оказва подкрепа, видима за гражданите и институциите в Албания, и по линия на официалната ни помощ за развитие (ОПР). В район на страната, населен предимно с етнически българи, се реализира и най-големият проект по тази програма – изграждането на асфалтов път между град Билищ и село Върник на стойност 1 125 561 лв., съобщи МВнР.

Гент Цакай от своя страна благодари за постоянната подкрепа на България по пътя към членство в ЕС и за ролята й за връщането на Западните Балкани в европейския дневен ред.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

"София Тех парк" е домакин на национален турнир по скоростно редене на Куба на Рубик

В интерактивния център за наука и технологии на "София Тех Парк" - "ТехноМеджикЛенд", на 10 и 11 май ще се проведе състезание по скоростно редене на Куба на Рубик. Събитието е част от официалния календар на Световната куб асоциация и се организира от..

публикувано на 10.05.25 в 06:30

Поход към Дряновския манастир отбелязва 149-ата годишнина от Априлската епопея

Туристическото дружество "Бачо Киро" организира тази събота, 10 май, туристически поход до Дряновския манастир по повод 149-ата годишнина от Априлската епопея. В похода ще се включат и туристически дружества, както и групи от..

публикувано на 10.05.25 в 06:00

Президентът Румен Радев дава ход на референдум за въвеждането на еврото

В обръщение към народа държавният глава Румен Радев обяви, че внася предложение в Народното събрание за провеждане на национален референдум. Въпросът в него е "Съгласни ли сте България да приеме единната европейска валута "евро" през 2026 година"...

публикувано на 09.05.25 в 20:45