Регионалните здравни инспекции започват масови проверки на обществени места – молове и други търговски обекти, нощни заведения и клубове, за спазването на противоепидемичните мерки, съобщи здравният министър Костадин Ангелов на брифинг на Националния оперативен щаб. В надзора ще се включат МВР и други институции с контролни функции, тъй като се наблюдава „разколебаване на хората по отношение на дисциплината”, по думите на министъра. Проверките ще бъдат денонощни и ще се стига до затварянето на обекти, ако те откажат да изпълнят предписанията на Регионалните здравни инспекции (РЗИ).
„Има тенденция към покачване на броя на новозаболелите”, каза още Костадин Ангелов. На национално ниво болниците все още разполагат с достатъчно легла за Ковид пациенти, но в отделни области започват да се чувстват затруднения, добави министърът. Занапред лечебните заведения ще могат да приемат общо 7307 души с по-леки симптоми и 1108 за интензивна терапия. В момента са заети 19% от леглата за пациенти без нужда от дихателна реанимация и 6 на сто от тези за интензивно лечение.
Най-тежка е ситуацията в две области – Благоевград и Търговище, където е установена заболяемост от 120 души на всеки 100 хиляди. Затова и от щаба призовават гражданите да избягват пътувания до тези райони, за да не разпространят заразата.
172 ученици и 165 учители в момента са с положителни тестове, информира образователният министър Красимир Вълчев. Всеки ден в училищата се заразяват 5 или 6 души и петима ученици на хиляда не присъстват в часовете, уточни той.
На брифинга беше повторено, че няма смисъл да се въвеждат по-строги мерки при положение, че и сегашните не се спазват стриктно. Здравният министър отново препоръча да се носят маски на закрито, често да се провертряват помещенията, да се стои на дистанция и да се проявява дисциплина.

Село Хотанца, община Русе е домакин на " Празник на Хотанската сарма " – кулинарно-фолклорен фестивал, организиран от читалище "Светлина-1928". Началото е в 11:00 ч. на 1 ноември на централния селски площад. Програмата обхваща конкурс за най-вкусна..
В докторската градина зад Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София цари необичаен "мрак" и веселие. Пространството е превърнато в страховито, но атрактивно градско селище, посветено на Хелоуин, като тази година празникът продължава до 2..
С редица събития в цяла България се отбелязва Денят на народните будители. В деня, в който отдаваме почит на българските книжовници, просветители, борци за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на нацията и нейния..
В "България днес" на 31 октомври слушайте: 01:50 – Актуално от България и сънародниците по света 13:06 – По съседски -..
В събота минималните температури ще са от 3 до 8°, по Черноморието - до 10°, в София ще е около 3. През деня ще е слънчево с разкъсана висока..
Сърби по цял свят отбелязват 1 година от трагедията в Нови Сад На 1 ноември сърби зад граница ще се присъединят към призива на студентите в..