Сериозният недостиг на медици на първа линия е най-големият проблем, пред който е изправена здравната система в България, информира здравният министър Костадин Ангелов на брифинг на Националния оперативен щаб. “Всички са изморени, голяма част са заразени, болни, някои са и в реанимациите”, заяви той. По думите му, 1727 медици от началото на епидемията са засегнати от коронавируса.
Решението на кадровия недостиг в лечебните заведения министърът вижда в помощта на лекарите от доболничната и особено в специализираната медицинска помощ. Ще бъде потърсено съдействието и на медицинските университети и колежи - например студентите от VI курс на държавен стаж да помагат на лекарите.
Въпреки значителния ръст на заразените с Covid-19 у нас, запазваме 25-ото си място в Европа по заболеваемост, докато по смъртност сме отстъпили едно място и вече сме девети, съобщи държавният здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Той каза още, че в последните две седмици в страната ни се наблюдава остра крива на нарастване на заболеваемостта, както и намаляване на възрастта на заразените. По показателя смъртност също има тенденция към покачване, макар и с по-ниски темпове.
До понеделник всички лечебни заведения на територията на София трябва да организират ковид зони и да прикрепят към тях необходимия медицински персонал. Подобна заповед е издал директорът на столичната РЗИ д-р Данчо Пенчев, а здравният министър добави, че всички пълководци трябва да останат по местата си и забрани на директорите на болници да излизат в отпуск. Костадин Ангелов отново подчерта, че единствената възможност да се намали натиска върху здравната система е да спазваме противоепидемичните мерки.
"Ключовото тук е отстоянието”, заяви проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести. Той добави, че ако ходим сами на улицата или се разхождаме в парка, не е необходимо да носим маска. “Маска се слага, за да се пазим взаимно от човек, който е по-близо от метър и половина до нас. Спазено ли е това - няма нужда от маска, не е ли спазено, трябва маска”, подчерта той.
Ден на Европа или Ден на победата? 8-ми или 9-ти май? Не че постоянно не се сблъскваме с обществено разделящи ни теми, а настоящата дата 9 май – победата над нацистка Германия през 1945 година във Втората световна война, също предизвиква дебати..
Столичната библиотека ще отбележи празника на библиотекаря, 9 май, с Ден на отворените врати, съобщават организаторите. Специално за празника на площад "Славейков" ще се състои литературно четене с музикална програма. Библиотеката ще покаже на..
Младите чуждестранни лекари от Випуск 2025 на Плевенския медицински университет на 9 май ще получат своите дипломи. Празничното шествие на випускниците ще започне от централния градски площад "Възраждане" и ще завърши до Летния театър на Ректората, където..
За 146-та си годишнина Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" в София кани 146 участници да се включат във второто издание на Голямата..
В началото на 60-те години на м.в. се приема, че състоянието на водните запаси на страната ни е недостатъчно за нуждите на земеделието, затова започва..
В "България днес" на 13 май слушайте: 01:55 - Актуална информация от България и света 10:18 - Прогноза за времето у нас и по света..