Ако чужди граждани, временно пребиваващи у нас, почувстват симптоми, наподобяващи на коронавирусна инфекция, те ще получат незабавна медицинска помощ, уверяват от столичната Регионална здравна инспекция. Хората с подобно неразположение могат да се обръщат към всяко лечебно заведение.
Електронните страници на Министерството на здравеопазването, на РЗИ-тата и на други държавни институции също съдържат полезна информация, но тя е предимно на български език, поради което е трудно достъпна за чужденците в страната.
По думите на д-р Ирина Гайтаневска, в болниците не се прави разграничение между българи и чужди граждани и всички получават адекватната за състоянието им медицинска помощ, независимо от усложняващата се епидемична обстановка и очаквания недостиг на легла.
За разлика от чужденците, които директно се обръщат към болниците, българите със съмнения за коронавирус най-напред трябва да се свържат с личния си лекар. Именно той решава дали да ги насочи към някое лечебно заведение или да им препоръча да си останат у дома. А ако все пак се нуждаят от по-нататъшна медицинска грижа, те ще бъдат откарани в координационния център на столичната Инфекциозна болница, който съществува от два месеца.“Това е място, което приема всички транспортирани пациенти от Центъра за спешна медицинска помощ със съмнение за коронавирусна инфекция при първичния преглед у дома – казва още д-р Ирина Гайтаневска в интервю за Радио България. – Там те биват обстойно преглеждани, снема им се по-задълбочена анамнеза и при необходимост се извършват изследвания. Ако даденият човек се нуждае от хоспитализация, той постъпва в лечебно заведение, в което ще получи най-правилната медицинска грижа. А ако трябва да остане под домашно лечение, ще бъде проследяван от общопрактикуващ лекар.”
Когато лекар в координационния център прецени, че е добре на пациента да бъде направен PCR тест, той е безплатен. “Но това не е лаборатория, в която всеки може по желание да отиде и да се изследва за коронавирус”, подчертава д-р Ирина Гайтаневска.
Всички граждани - българи и чужденци, могат да си направят PCR тест по собствено желание на средна цена от 120 лв. и бърз тест за наличието на антитела за коронавирус за около 30 лв. в лицензираните лаборатории на територията на страната.Със заповед от 21 октомври 2020 г. здравният министър определя 65 лечебни, здравни заведения и РЗИ-та за провеждането на високоспециализирано медико-диагностично изследване “Полимеразна верижна реакция за доказване на Covid- 19”. Те се намират в София, Варна, Стара Загора, Бургас, Пловдив, Плевен, Кърджали, Разград, Русе, Враца, Силистра, Хасково, Перник, Велико Търново, Асеновград, Петрич, Монтана, Сливен Габрово, Шумен, Благоевград, Гоце Делчев и Панагюрище.
Снимки: БТА, СРЗИСлед дни наред отчитано превишение на фините прахови частици във въздуха на София като мярка за решаване на проблема от Столичната община въвеждат зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в..
В четвъртък сутринта в низините и котловините ще започне да се образува мъгла. Минималните температури ще са между 0 и 5°, в крайните източни райони 8-10°, в София около 1°. Максималните стойности ще са между 12 и 17°, по-ниски до 8°-10°,..
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
"Позицията на правителството е константна. Българската православна църква (БПЦ) е една и неделима. Нейното единство е от особена важност за обществото. При..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
Няколко граждански сдружения от Лом и Козлодуй организират от 16:00 часа днес протест и автомобилно шествие срещу лошото състояние на пътищата в..