Постигане на здравословно, устойчиво и повече ценено Черно море е каузата, за която ще се бори мрежата от млади хора в региона.
„Черно море е богатство. С научните изследвания, иновациите и сътрудничеството, можем да го превърнем в естествена лаборатория за технологии и иновации“ – заяви българският еврокомисар Мария Габриел, обявявайки новата инициатива в навечерието на Международния ден на Черно море.
На видеоконференция, организирана в рамките на проекта „Black Sea CONNECT“ по програма "Хоризонт 2020" на ЕС, беше обсъдено изпълнението на Стратегическата програма за научни изследвания и иновации за Черно море, информират от Представителството на Европейската комисия в България.
Инициативата разчита на младите хора, на техните идеи и принос за възстановяване на черноморското биологично разнообразие, подобряване на качеството на живот и на екосистемите в региона.
„Мрежата от млади посланици на Черно море, която създаваме, има призвание не само да се превърне в платформа за обмен на знания и добри практики, но и да позволи лидерство в областта на науката и иновациите за младите научни изследователи“, коментира Мария Габриел.
Българският еврокомисар очерта и възможностите в рамките на новото Европейско научноизследователско пространство. Тя открои конкретни мерки като ERA4You в подкрепа на млади изследователи и таланти, създаването на мрежа от цифрови хъбове и мисията „Здравословни океани, морета, крайбрежни и вътрешни води“в рамките на програмата „Хоризонт Европа“.
„Нашата амбиция е възстановяване на европейските океански, морски и сладководни екосистеми до 2030 г. За да я постигнем, е необходимо да ангажираме и европейските граждани чрез образование, обучение и култура. Работим за създаването на програма „син Еразъм+“ , инициатива Digital Twin - онлайн платформа за взаимодействие между науката и гражданите, и програма за развитие на устойчив туризъм в Черноморския регион“, информира Мария Габриел.
Радио България отбелязва своята 89-а годишнина. Честит празник, колеги! Честит празник, слушатели и приятели отблизо и далеч! Въпреки трудното време, през 2021-2022 г. успяхме да възстановим аудио предаванията "България днес" на..
В различни периоди от съществуването си, дирекция "Предавания за чужбина" на общественото радио, позната днес като мултимедийната многоезична програма на БНР – Радио България, е била повече от работно място за редица популярни имена от родната..
На 16 февруари 2025 г. се навършват 127 години от излизането на първия бюлетин на Българската телеграфна агенция, подписан от нейния първи директор Оскар Искандер. Агенцията е създадена още през 1898 г. с указ на княз Фердинанд I, по модела на..
На 21 февруари се отбелязва Международният ден на майчиния език, вписан в календара на Организацията на обединените нации за образование, наука и..
Най-престижният форум на местната власт на Балканите – B40, ще се проведе в София между 24 и 25 февруари . Темата на софийското домакинство е "Бъдещето..
В брой 39 на предаването слушайте: За България и Венсан Дюпюи, или как един французин решава да стане учител у нас - среща с дългогодишния..