След Първата световна война /1914-1918/ и решението на Ньойския мирен договор през 1919 г., на 6 ноември 1920 г. армията на Сърбия окупира Западните покрайнини (129 селища в Царибродско, Босилеградско, и Струмишко) с площ 1545 кв. км и население близо 65 000 души. В знак на протест Народното събрание на България прекратява заседанията си и обявява 3-дневен национален траур.
Символ на окупацията става черната забрадка. Българките в окупираните земи слагат черни забрадки в знак на национален траур, а прокараната по този начин граница е наречена от местните българи "Черната граница". В окупираните територии сърбите закриват 7 училища и 45 църкви.
Въпреки пандемичната обстановка, Културно-информационният център "Босилеград", Сдружение ГЛАС и Демократичният съюз на българите в Босилеград /Сърбия/, символично ще отбележат Деня на Западните покрайнини и 100 години от окупацията - с минута мълчание за жертвите, загинали на границата, съобщи Културно-информационният център "Босилеград".
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета Богородица и Църквата е отредила да се отслужва Малко повечерие с канон към Пресвета Богородица и..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски. Вечерта в православните храмове се отслужва Малко повечерие с целия Богородичен канон и акатист...
На 3 април честваме паметта на преподобни Никита изповедник, игумен на манастира Мидикия. Св. Никита е роден в Кесария Витинийска (северозападна Мала Азия) в благочестиво семейство. Майка му починала на 8-ия ден след раждането му, а баща му..
На 4 април Православната църква чества паметта на преподобни Йосиф Песнописец, преподобни Георги в Малея и свети свещеномъченик Никита Серски...
На 5 април православните християни отбелязват Акатистна събота – петата събота от Великия пост. Този ден е посветен на почитането на Пресвета..