„Ще покажем 7 изключително интересни и награждавани български филма. За публиката с интерес към филмовото изкуство ще бъде удоволствие да ги проследи”- обещава директорът на Българския културен институт в Берлин Борислав Петранов.
Зрителите сами ще могат да изберат часа, в който да гледат кинопроизведенията. „Те ще бъдат излъчвани от 19 часа в единия ден до 19 часа на другия. Дано в това много трудно за всички ни време, успеем да ви доставим поне малко удоволствие от срещата с любими български актьори и с едни изключителни филми” – уточнява Борислав Петранов във видеоанонса на събитието.
Както става ясно, началото на филмовия маратон ще постави лентата „Съдилището”( 2015). Режисьорът Стефан Командарев разказва драматичната история на загубилия всичко важно в живота си Митьо и неговия син Васко, които живеят в беден район в близост до българо-турско-гръцката граница. За да спаси поне връзката с детето си, Митьо трябва да намери опрощение и да плати за грях, извършен преди 25 години.
Продукциите, които ще бъдат предоставени на вниманието на зрителите на българския онлайн кинофорум в Берлин са подредени хронологично, според датата на тяхното създаване. Публиката ще може да види още „Маймуна” и „Пеещите обувки” от 2016 г., „Вездесъщият” и „Радиограмофон” от 2017 г. и „Далеч от брега” и „Ирина” от 2018г.
Фактът, че след 2008 г. се наблюдава възход на българската кинематография, създават се нови филми и сериали с признание от множество международни кинофестивали не само в Европа, провокира екипа на Българския културен институт в Берлин да разработи своя нов кино-проект. „Искаме да бъдем съпричастни в популяризирането на българското съвременно игрално кино, защото то заслужава по-голяма аудитория, която в света на стрийминг технологиите и услугите, лесно може да бъде достигната”- казват организаторите на онлайн седмицата на българския игрален филм ‚‚7 дни /7 филма /24 часа онлайн‘‘ в Германия.
Съставил: Елена Каркаланова
Снимки: БГНЕС, архив, Facebook /Българско Сдружение Хановер, bulgarisches-kulturinstitut.de
"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..
Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..
VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя..